Głos w eurowyborach to szansa, by zmienić Polskę
Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego to szansa, aby każdy obywatel RP miał możliwość bezpośredniego wpływu na kształtowanie rzeczywistości, w jakiej funkcjonuje.
15.05.2014 | aktual.: 16.05.2014 12:30
Znaczenie Parlamentu Europejskiego wynika między innymi z faktu, iż jest to jedyna z unijnych instytucji, w której obywatele państw członkowskich mają możliwość samodzielnego wskazania swoich przedstawicieli. Będą oni reprezentować interesy wyborców przez pięć lat. Każdy z nas powinien zastanowić się, na kogo oddać swój głos.
- Wyznaję credo Wincentego Witosa, który mówił, że służba państwu jest najważniejsza, a wszystko inne jest na drugim miejscu - zadeklarował w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" Władysław Kosiniak-Kamysz, obecny minister pracy i polityki społecznej, a jednocześnie kandydat do Parlamentu Europejskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu wyborczym nr 9 obejmującym województwo podkarpackie.
Co robi Europarlament?
Wraz z rozwojem i zmianami, jakie zachodzą w Unii Europejskiej, rola Parlamentu Europejskiego ulega systematycznemu zwiększeniu, a zakres kompetencji stale rośnie. Można oczekiwać, że proces ten będzie postępował także w kolejnych latach.
Uprawnienia Parlamentu Europejskiego to przede wszystkim tworzenie aktów prawnych, które są podstawą funkcjonowania całej Unii Europejskiej, a także zatwierdzanie składu Komisji Europejskiej i jej przewodniczącego. PE uczestniczy również w uchwalaniu budżetu Unii Europejskiej oraz aprobuje – poprzez udzielenie absolutorium – jego wykonanie przez Komisję Europejską. Parlament nadzoruje też pracę innych instytucji UE.
Są to kwestie o żywotnym znaczeniu także dla Polski, gdyż mają bezpośredni wpływ na kształt unijnej polityki tworzonej przez najważniejsze organy UE. Należy również pamiętać, że Polska jest największym beneficjentem unijnego budżetu na lata 2014-2020, a jak zostało już wspomniane, na jego kształt mają bezpośredni wpływ decyzje podejmowane przez europosłów. Właśnie dlatego rola Parlamentu Europejskiego – a co za tym idzie, posiadania w nim odpowiednio silnej i kompetentnej polskiej reprezentacji narodowej – jest trudna do przecenienia.
Polski głos w Brukseli
Nasza reprezentacja w Parlamencie Europejskim będzie liczyć 51 europosłów spośród 751 miejsc przewidzianych do obsadzenia w tej kadencji. To znacząca liczba, stawiająca nasz kraj w grupie kilku najbardziej wpływowych państw Unii Europejskiej. Im więcej kompetentnych osób będzie reprezentować Polskę w Brukseli, tym skuteczniej będzie można bronić polskich interesów na forum Unii Europejskiej. Warto także pamiętać, że w tym roku po raz pierwszy wyniki wyborów europejskich zostaną uwzględnione przy nominacji następnego przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Głosowanie, które odbędzie się 25 maja, wymaga od Polaków – nie tylko jako obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, ale także jako obywateli Unii Europejskiej – zrozumienia, jak wielkie znaczenie ma ich aktywna postawa obywatelska i udział w wyborach europejskich. Prawo głosowania w eurowyborach ma każdy dorosły Polak, a odpowiedzialność za własne państwo i jego przyszłość wymaga, aby z tego prawa skorzystać.
Materiał pochodzi i jest finansowany przez Komitet Wyborczy PSL