Gliwice i Wieluń świętują rocznicę wojny
W przeddzień 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się pierwsze uroczystości. Ponad 5 tysięcy osób zebrało się w nocy pod gliwicką radiostacją. Na obchody w Wieluniu przybył marszałek sejmu Bronisław Komorowski. - W sposób dramatyczny rozdzieliła nas wojna, która zniszczyła społeczność żydowską. Dzisiaj staramy się wracać do piękna tradycji sprzed 1 września 1939 roku - powiedział.
Pod radiostacją w Gliwicach wykonano "Missa Pro Pace", czyli "Mszę dla Pokoju" Wojciecha Kilara. Pieśń ma symbolizować pojednanie. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz gościł na uroczystościach reprezentantów miast partnerskich - w tym dwóch z Niemiec. Specjalnie na dzisiejsze obchody odnowiono i oświetlono teren wokół radiostacji, jak i maszt nadajnika.
Mieszkańcy Gliwic nie ukrywają, że 31 sierpnia to jest do dla nich ważna data i ważne wydarzenie, o którym nie należy zapomnieć. 31 sierpnia 1939 roku na radiostację w niemieckich wówczas Gliwicach napadła grupa hitlerowców, przebranych w polskie mundury. Prowokacja miała być dla Niemiec pretekstem do ataku na Polskę.
W parku miejskim w Wieluniu odsłonięto obelisk, upamiętniający mieszkańców Wielunia i Ziemi Wieluńskiej narodowości żydowskiej, pomordowanych przez niemieckich okupantów w latach 1939 - 1945. W uroczystości wziął udział marszałek sejmu.
Podczas uroczystości Bronisław Komorowski mówił, że Polacy i Żydzi powinni odbudowywać wzajemne relacje. - Żyliśmy obok siebie wieki całe. W sposób dramatyczny rozdzieliła nas wojna, która zniszczyła społeczność żydowską. Dzisiaj staramy się wracać do piękna tradycji przerwanej przez 1 września 1939 roku - powiedział marszałek sejmu.
W odsłonięciu obelisku uczestniczyli wieluńscy Żydzi, którzy pamiętają czasy okupacji.
Dalsza część wieluńskich obchodów 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej rozpocznie się jutro o godzinie 4.40 - dokładnie o tej godzinie w 1939 roku Wieluń został zaatakowany przez niemieckie bombowce. W miejscu, gdzie stał pierwszy zbombardowany budynek - wieluński szpital - zaproszeni goście odsłonią tablicę pamiątkową.