Trwa ładowanie...

Gliński w Paryżu: pomożemy odbudować Notre Dame

Wicepremier i minister kultury odwiedził stolicę Francji i zniszczoną pożarem katedrę Notre Dame. Piotr Gliński podtrzymał deklarację Polski o chęci włączenia się w "dzieło odbudowy katedry."

Gliński w Paryżu: pomożemy odbudować Notre DameŹródło: Materiały prasowe, fot: MKiDN
dlmednx
dlmednx

Wiceszef polskiego rządu pojechał do Paryża na unijną naradę poświęconą ochronie europejskiego dziedzictwa kulturowego. Przed rozpoczęciem spotkania z ministrami kultury krajów UE, Piotr Gliński udał się do katedry Notre Dame.

– Dobrą wiadomością jest to, że prace w katedrze są prowadzone i że mimo tak dużego pożaru budynek stoi – mówił dziennikarzom wicepremier. Dodał, że zdecydowana większość najcenniejszych rzeczy się uratowała, w tym główny krzyż, który stał na wysokości ołtarza głównego.

Dalej Gliński relacjonuje: – Przetrwały witraże, słynne rozety i polska kaplica. Więc to są te optymistyczne wiadomości w kontekście tragicznego wydarzenia. Chcemy znaleźć drogi wyjścia i uprzedzić ewentualne następne zagrożenia, stąd spotkanie polityków unijnych – dodał minister.

dlmednx

Narada unijnych ministrów kultury

Spotkanie unijnych ministrów kultury w Paryżu poświęcono ochronie europejskiego dziedzictwa i współpracy w wypadkach podobnych do pożaru Notre Dame. Francuski rząd zaproponował wcześniej stworzenie sieci ekspertów, naukowców, historyków, konserwatorów i architektów, którzy w razie potrzeby byliby do dyspozycji.

Politycy przyjechali do Francji z inicjatywy prezydenta Emanuela Macrona. Po pożarze katedry Notre Dame prezydent Francji zaproponował stworzenie mechanizmu współpracy na rzecz zagrożonego dziedzictwa europejskiego.

Zobacz także: Siemoniak wytyka Kaczyńskiemu brak prawa jazdy: „Taka figura jest ryzykowna”

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlmednx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmednx
Więcej tematów