Trwa ładowanie...

Glemp: zarysowuje się przełom w dialogu ekumenicznym

Sprawa stosunków Kościoła katolickiego z rosyjskim prawosławiem była jednym z tematów dyskusji podczas piątkowej narady Benedykta XVI ze 143 kardynałami z całego świata - powiedział kardynał Józef Glemp. Zapewnił, że kwestia ta nie była potraktowana marginalnie, ale "we właściwych proporcjach". Według kardynała, zarysowuje się przełom w dialogu ekumenicznym.

Share
Glemp: zarysowuje się przełom w dialogu ekumenicznymŹródło: AFP
d1l42gg

Jedność jest rozpoczęta, a droga to jest jeszcze pewnie dosyć daleka, ale duże otwarcie jest widoczne - podkreślił kardynał Glemp pytany o szanse na przełom w stosunkach katolicyzmu z rosyjskim prawosławiem. Zauważył jednocześnie, że relacje z Moskwą były omawiane wśród wielu innych spraw ekumenizmu. Wyraził także przekonanie, że jest to bardzo "skomplikowana sprawa".

Zdaniem kardynała Józefa Glempa, "zarysowuje się przełom". Świat dąży do pewnego odrodzenia i to nie tylko w stosunkach katolicyzm i prawosławie, ale także pojawia się dużo ruchów odrodzeniowych wewnątrz Kościoła katolickiego, zwłaszcza w Ameryce. Dążą one do rzetelnego odrodzenia się na bazie zasad trwałych, nie tylko powierzchowności, jaka grozi cywilizacji zachodniej - podkreślił.

Kardynał Glemp określił klimat rozmowy papieża z kardynałami jako bardzo dobry, a w większości wypowiedzi "bardzo znakomity".

Według relacji prymasa, rozmawiano o świecie, który do czegoś dąży i się łączy, ale z drugiej strony czuje niebezpieczeństwo oderwania się od zasad trwałych.

d1l42gg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l42gg
d1l42gg
Więcej tematów