Trwa ładowanie...

GIOŚ: smog zniknie jeszcze dziś

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że jeszcze w piątek jakość powietrza ulegnie poprawie. Po kilku dniach smogu mieszkańcy Polski centralnej, północno-wschodniej i południowej będą mogli cieszyć się lepszym powietrzem.

Share
GIOŚ: smog zniknie jeszcze dziś
Źródło: Flickr/Wykop
d3klczl

Dzisiaj rano w Warszawie, Krakowie i Kielcach powietrze według indeksu jakości było określane jako „bardzo złe”. Jedynie nad morzem dopuszczalny poziom pyłów PM2,5 i PM10 był w normie. GIOŚ podał, że z uwagi na zmianę pogody smog zniknie.

W piątek spodziewane są opady deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu od Mazur i Suwalszczyzny, przez centrum kraju, po Opolszczyznę. Właśnie dzięki tym opadom jakoś powietrza ma ulec poprawie.

Szkodliwość smogu

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W jego skład wchodzą rakotwórcze substancje, takie jak benzo(a)piren.

d3klczl

Podziel się opinią

Share
d3klczl
d3klczl
Więcej tematów