Trwa ładowanie...
23-01-2015 16:56

GIODO przypomina: nie dawaj dowodu w zastaw

Ferie to okres, kiedy wypożyczalnie sprzętu sportowego przeżywają oblężenie. W związku z tym Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przypomina, by w zastaw nie dawać dowodów osobistych. To m.in. dzięki takim nierozważnym krokom możliwe są np. wyłudzenia kredytów w bankach.

GIODO przypomina: nie dawaj dowodu w zastawŹródło: WP.PL
d37xleu
d37xleu

Rzecznik GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak przekonuje, że, poza policją, nikomu innemu nie powinniśmy zostawiać dowodu. Mówi o tym ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Jej artykuł 33 wyraźnie wskazuje, że dokumentu tego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Żaden z nich nie odnosi się do relacji firma-obywatel, w których ta pierwsza mogłaby zatrzymać dowód w zastaw.

Jeśli więc wypożyczalnia nie pozostawia wyboru stawiając ultimatum "dowód za wypożyczenie", sprawę należy jak najszybciej zgłosić do UOKiK-u bądź GIODO.

Jak wynika z bankowych statystyk, w ubiegłym roku liczba wyłudzeń kredytów znowu wzrosła. Przestępcy wykorzystują do tych kradzieży m.in. kradzione dowody. Rekordzista chciał wyłudzić 5 milionów złotych.

d37xleu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37xleu
Więcej tematów