PolskaGimnazjaliści zdają egzamin

Gimnazjaliści zdają egzamin

Rozpoczął się egzamin gimnazjalny. O
godz. 9.00 ponad 540 tys. uczniów III klas z blisko 7 tys.
gimnazjów w całym kraju przystąpiło do pisania testu
sprawdzającego ich wiedzę humanistyczną. W czwartek będzie
sprawdzana ich wiedza matematyczno-przyrodnicza.

Jak powiedział p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko, do Komisji nie dotarły żadne sygnały, aby w jakimkolwiek gimnazjum przeprowadzenie egzaminu było zagrożone.

Arkusze egzaminacyjne dotarły do szkół wcześniej; można było sprawdzić czy są kompletne - powiedział Legutko tuż przed rozpoczęciem egzaminu. Mam nadzieję, że do szkół dotarli też wszyscy uczniowie - dodał.

Egzamin gimnazjalny ma charakter zewnętrzny - wszyscy uczniowie w tym samym czasie rozwiązują takie same zadania, które sprawdzą później egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Obie części egzaminu (środowa i czwartkowa) potrwają po dwie godziny, a w przypadku uczniów z udokumentowaną dysleksją - po trzy godziny.

W teście z wiedzy humanistycznej znajdują się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Test matematyczno-przyrodniczy sprawdzi wiedzę z biologii, chemii, fizyki i matematyki.

Zgodnie z przepisami, wyniki egzaminu uczniowie muszą poznać najpóźniej na tydzień przed końcem roku szkolnego, czyli przed 16 czerwca. Egzamin gimnazjalny jest powszechny i obowiązkowy - przystąpienie do niego jest jednym z warunków uzyskania promocji do następnej klasy.

Specjalne arkusze egzaminacyjne, dostosowane do rodzaju dysfunkcji, otrzymują uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych: niedosłyszący, niesłyszący, niedowidzący, niewidzący oraz o upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim.

Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu gimnazjalnego nie jest możliwa.

Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogą przystąpić do sprawdzianu w środę lub czwartek, mogą zrobić to w terminie dodatkowym - 6 i 7 czerwca. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Równocześnie można ubiega się o przyjęcie do trzech szkół.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, o przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.

Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim. Na wniosek rodziców mogą być z niego zwolnieni także uczniowie niepełnosprawni fizycznie i umysłowo, którzy wymagają kształcenia specjalnego. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych (np. w przypadku przewlekłej choroby) mogą być z niego także zwolnieni inni uczniowie.

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie zdobyli w różnych województwach na egzaminie średnio: od 31,5 do 34,5 pkt. z części humanistycznej i od 22,9 do 25,9 pkt. z matematyczno-przyrodniczej. Z obu części można było otrzymać maksymalnie po 50 pkt.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)