PolskaGigantyczne zamieszanie z receptami

Gigantyczne zamieszanie z receptami

Lekarze postanowili zafundować nam powtórkę z rozrywki. Na początku tego roku, zamiast wypisywać na receptach wysokość refundacji, przybijali tylko pieczątki "Do decyzji NFZ". Pacjenci, którzy chcieli wykupić lek od razu, zostawiali więc w aptekach kupę nerwów i dodatkowe pieniądze, których nieraz brakuje im na najpotrzebniejsze rzeczy! Teraz medycy znów kłócą się z urzędnikami. A ucierpią pacjenci – bo znów jest bajzel z receptami.

Gigantyczne zamieszanie z receptami
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

02.07.2012 | aktual.: 02.07.2012 09:11

Dlaczego lekarze nie chcą podpisywać umów z NFZ na przepisywanie leków refundowanych? Chodzi o kary, które im grożą za źle wypisane recepty. Rozmowy ostatniej szansy odbyły się w piątek. Na zaproszenie prezes NFZ Agnieszki Pachciarz (39 l.) w spotkaniu wzięli udział m.in. wiceprezesi Naczelnej Rady Lekarskiej - Anna Lella i Konstanty Radziwiłł (54 l.) oraz prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – Grzegorz Kucharewicz (54 l.). Do porozumienia niestety znów nie doszło.

– Nowa prezes NFZ uciekła się do podstępu – zlikwidowała zapis o obowiązku zwrotu kwoty nienależnej refundacji, a w to miejsce wprowadziła karę 200 zł za każdy błąd, pomyłkę w oznaczeniu odpłatności za lek. Kara ta przewyższy w ogromnej większości przypadków kwotę refundacji, jaką NFZ przeznacza na lek – czytamy w oświadczeniu na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Naczelna Rada Lekarska wezwała więc medyków, by od niedzieli w ramach protestu przeciwko wzorom umów z NFZ wypisywali tylko pełnopłatne recepty. Akcja protestacyjna od dnia 1 lipca prowadzona będzie w kilku formach. Pierwsza z nich to wypisywanie leków na receptach według wzoru NLR, ale bez określania, czy pacjent ma prawo do refundacji i stopnia refundacji.

Lekarze mogą też wypisywać leki na receptach zgodnych z rozporządzeniem ministerstwa, ale wtedy mają przybijać pieczątki „Refundacja do decyzji NFZ”. Medycy planują też przepisywać leki spoza listy leków refundowanych lub używać nazw międzynarodowych leków. Nie zamierzają też wpisywać kodów NFZ na receptach zgodnych z rozporządzeniem.

Decyzją lekarzy oburzeni są nie tylko pacjenci. – Każdy ubezpieczony korzystający ze świadczeń zdrowotnych w placówce posiadającej kontrakt z NFZ ma prawo do otrzymania recepty z przysługującą zniżką, a obowiązkiem lekarza jest taką receptę wypisać – przypomina Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska (55 l.).

Polecamy również w internetowym wydaniu Fakt.pl:Jak najtaniej kupić owoce i warzywa? Zdziwisz się, jakie to proste!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)