Gigantyczna transakcja. Za 20 samolotów USA dostaną 6,6 mld dolarów
Canberra zwiększy o dwie trzecie wielkość swojej floty sił powietrznych. Australijskie lotnicze oddziały obrony wzmocnią się o ciężkie maszyny wyprodukowane przez firmę Lockheed Martin. Decyzja zapadła po zatwierdzeniu przez Kongres Stanów Zjednoczonych wyprzedaży 24 samolotów z amerykańskich wojskowych zasobów.
24.07.2023 14:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czterosilnikowe Herculesy, które Australia postanowiła kupić od Waszyngtonu, zostaną dostarczone do Canberry dopiero w 2027 roku. Zastąpią flotę 12 podobnych maszyn, obecnie eksploatowanych przez Królewskie Australijskie Siły Powietrzne z bazy RAAF Richmond niedaleko Sydney.
Australijskie siły powietrzne obecnie dysponują również ośmioma większymi odrzutowymi samolotami transportowymi Boeing C-17A Globemaster. Maszyny co dwa lata uczestniczą we wspólnych amerykański-australijskich ćwiczeniach.
Australia kupi od USA 20 samolotów C-130 Hercules
Jak donosi "San Francisco Chronicle", australijski minister przemysłu obronnego i rozwoju Pacyfiku Pat Conroy ujawnił, że zakup "podwoi flotę oraz podniesie mobilność lotnictwa", a także zapewni możliwość prowadzenia równoczesnych operacji obronnych. Transakcja została potwierdzona przed spotkaniem sekretarza obrony USA Lloyda Austina i sekretarza stanu Antony'ego Blinkena z ich australijskimi odpowiednikami na corocznych rozmowach w Brisbane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dominującym tematem tego spotkania mógł być wspólny problem Australii i Stanów, związany z rosnącym chińskim wpływie w regionie. Obawy dotyczące bezpieczeństwa na Pacyfiku budzą między innymi Wyspy Salomona - wyspiarskie państwo w ostatnich latach prowadziło rozmowy z Pekinem i złożyło deklarację współpracy. Na jaw wyszedł tajny dokument, dotyczący zacieśniania relacji między Honiarą a Chinami.
Samoloty Hercules, które Australia kupi od USA, są popularną konstrukcją lotniczą. Ich użytkownikiem jest również Polska, która dostała pięć maszyn w ramach programu bezzwrotnej pomocy wojskowej Foreign Military Financing w latach 2009-2012.