PolskaGiertych złożył wieniec przed pomnikiem Dmowskiego

Giertych złożył wieniec przed pomnikiem Dmowskiego

Wicepremier, minister edukacji, przywódca LPR
Roman Giertych złożył wieniec przed warszawskim
pomnikiem Romana Dmowskiego, głównego ideologa polskiego ruchu
narodowego. W czwartek przypada 143. rocznica urodzin Dmowskiego.

Wieńce przed pomnikiem złożyli także ks. prałat Henryk Jankowski, wiceministrowie gospodarki morskiej i budownictwa: Rafał Borutko i Wojciech Bosak, przedstawiciele LPR i Młodzieży Wszechpolskiej.

"Okres klęski i hańby"

Pamiętamy o Dmowskim dziś w tych trudnych chwilach, które przeżywa państwo polskie. Pamiętamy w sposób szczególny, gdyż Dmowski przy wszystkich swoich poglądach, które dla wielu są kontrowersyjne, nigdy nie posłużył się, nie wykorzystał urzędów państwowych do niszczenia demokracji. Zawsze, do końca życia, pozostał narodowym demokratą, tzn. osobą o wyrazistych poglądach, która pragnie, aby Polska była demokratyczna, rządziła się według woli obywateli, na podstawie prawa, konstytucji, a nie na podstawie prawa siły - powiedział Giertych do zgromadzonych na uroczystości.

Jak mówił z kolei Daniel Pawłowiec (LPR) - odwołany po koniec lipca z funkcji sekretarza stanu w UKIE - obecnie, tak jak za czasów gdy dyplomacji przewodził Dmowski, Polska stoi przed bardzo ważnymi wyzwaniami. Tamten okres Pawłowiec nazwał czasem chwały polskiej dyplomacji. Teraz jest okres klęski i hańby pod przewodnictwem minister Anny Fotygi - powiedział.

Polska dyplomacja nie stoi na straży polskiej racji stanu. Bez jednego wystrzału oddajemy raz po raz, dzień po dniu, podczas trwającej właśnie konferencji międzyrządowej kolejne atrybuty polskiej suwerenności - podkreślił Pawłowiec.

Honorowy prezes Młodzieży Wszechpolskiej

Roman Dmowski (1864-1939) współorganizował i stanął na czele Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, zwanego endecją. Główne zarysy ideologii narodowej zawarł w pracach "Myśli nowoczesnego Polaka" (1903) oraz "Niemcy, Rosja i kwestia polska" (1908). Postulował oparcie dążeń niepodległościowych na pracy organicznej i porozumieniu z Rosją przeciwko Niemcom. Jako szczególne zagrożenie dla polskich interesów narodowych postrzegał mniejszość żydowską.

W 1917 roku Dmowski założył Komitet Narodowy Polski w Paryżu. Wraz z Władysławem Grabskim i Ignacym Paderewskim reprezentował Polskę na konferencji paryskiej w 1919 roku.

Jako zwolennik tzw. państwa narodowego sprzeciwiał się koncepcji Józefa Piłsudskiego budowy państwa polskiego jako wielonarodowego organizmu państwowego, nawiązującego do dawnej, wielonarodowej Rzeczypospolitej. Opowiadał się za asymilacją mniejszości słowiańskich. Nie sprzeciwiał się narastającym tendencjom totalitarnym w endecji w latach 30. Był honorowym prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, założonej w 1922 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)