PolskaGiertych zapowiada ośrodki wsparcia wychowawczego

Giertych zapowiada ośrodki wsparcia wychowawczego

Utworzenie w przyszłym roku co najmniej
jednego ośrodka wsparcia wychowawczego w każdym województwie,
czyli szkół dla gimnazjalistów, którzy utrudniają naukę innym oraz
zaniechanie naboru do liceów profilowanych, a w konsekwencji ich
likwidację - to niektóre z zapisów projektu nowelizacji ustawy o
systemie oświaty, który trafił do konsultacji.

Jak mówił na konferencji prasowej wicepremier, minister edukacji Roman Giertych, projekt nowelizacji jest w dużej mierze realizacją zapisów rządowego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkołach".

Od dwóch tygodni do roku

Zgodnie z założeniami do projektu, ośrodki wsparcia wychowawczego (OWW) mają być placówkami, w których prowadzona ma być praca wychowawcza z uczniami na wczesnym etapie problemów. Zakładamy, że uczniowie będą przebywać w ośrodkach od 14 dni do maksymalnie 12 miesięcy - poinformował Giertych.

Do ośrodka uczeń może być skierowany do ośrodka wsparcia przez dyrektora szkoły na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po uzyskaniu orzeczenia zespołu działającego w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli rodzice nie wyrażą na to zgody o ewentualnym umieszczeniu ucznia w OWW zadecyduje sąd rodzinny. Jak mówił minister edukacji, skierowanie do ośrodka ma być "środkiem ostatecznym dla dyrektorów szkół". Zaznaczył, że chodzi o "jednostki patologicznie agresywne, które powodują demoralizację innych osób".

Zgodnie z projektem, do 30 kwietnia 2008 r. ma powstać w kraju co najmniej 16 OWW. Początkowo w jednym ośrodku będą umieszczane zarówno dziewczęta, jak i chłopcy; po 2011 r. ośrodki będą niekoedukacyjne. Chcemy by w przyszłorocznym budżecie były zagwarantowane środki - około 130 mln zł - na zbudowanie 16 szkół - powiedział Giertych.

W projekcie nowelizacji umieszczono także katalog praw i obowiązków uczniów oraz systemu kar i nagród dla nich (do tej pory każda szkoła sama określała je w statucie). Szkoły będą też prowadzić specjalne karty, na których odnotowywane będą wszystkie nagrody i kary, jakie otrzymają uczniowie. Karty te będą - jak zaznaczył minister edukacji - "szły za uczniem, gdy będzie on zmieniał szkołę". W projekcie zapisano także, że przyznanie stypendium socjalnego uczniowi będzie uzależnione od oceny z zachowania.

Kary za gry komputerowe?

Wymieniając elementy programu "Zero tolerancji", jakie znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie, Giertych wspomniał również możliwość wprowadzania przez samorządy tzw. godziny bezpieczeństwa dla młodzieży, czyli zakazu przebywania w miejscach publicznych w porze nocnej osób nieletnich bez opieki osoby dorosłej. Straż miejska, zgodnie z projektem, będzie miała obowiązek informowania dyrektorów szkół o wagarującej młodzieży.

Nowelizacja zakłada także zmiany w kodeksie karnym i kodeksie cywilnym. Zgodnie z nimi karane będą osoby, które małoletnim udostępnią program komputerowy lub grę wideo zawierającą elementy przemocy lub pornografii, zaś osoby, które udostępnią alkohol małoletnim będą odpowiadały za szkody przez nich wyrządzone pod jego wpływem.

W projekcie zapisano także, że począwszy od roku szkolnego 2008- 2009 nie będzie prowadzona rekrutacja do liceów profilowanych; szkoły te będą likwidowane poprzez stopniowe wygaszane. Licea profilowane to trzyletnie szkoły, kształcące w piętnastu profilach kształcenia ogólnozawodowego. Z ubiegłorocznego raportu NIK wynika, że licea profilowane zarówno źle przygotowują do matury, jak i niewystarczająco do wykonywania zawodu.

Zaproponowano także zmianę terminu egzaminów zawodowych w technikach; zgodnie z projektem, uczniowie nie będą ich zdawać tak jak obecnie zaraz po maturze, lecz rok wcześniej.

W projekcie nowelizacji znalazły się także zapisy sankcjonujące prawnie istnienie w polskim systemie szkolnictwa tzw. matury międzynarodowej - International Baccalaureate (IB). Zdają ją uczniowie z 700 szkół w 125 krajach na całym świecie. W Polsce program IB realizuje 26 szkół ponadgimnazjalne, większość to szkoły niepubliczne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)