Giertych: unieważnić prywatyzację PZU
Wicepremier Roman Giertych zapowiedział, że LPR zgłosi projekt, by Sejm przyjął apel wzywający ministra skarbu do unieważnienia umowy prywatyzacyjnej PZU.
18.09.2006 | aktual.: 18.09.2006 15:02
Zdaniem lidera LPR i członka komisji śledczej ds. PKN Orlen Romana Giertycha, zarówno z ustaleń komisji śledczej ds. PKN Orlen jak i ds. PZU, wynikał cały szereg nieprawidłowości o charakterze przestępczym w działaniach Emila Wąsacza.
Policjanci z CBŚ zatrzymali byłego ministra skarbu w rządzie Jerzego Buzka, Emila Wąsacza. Ma to związek z prowadzonym przez gdańską prokuraturę apelacyjną śledztwem w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzacji PZU. Do zatrzymania doszło w Dąbrowie Górniczej.
W obu sprawach (PKN Orlen i PZU) przewijał się minister Wąsacz. Zarówno z komisji śledczej ds. PKN Orlen, jak i PZU, wynikał cały szereg nieprawidłowości w działaniach pana Wąsacza, które - w moim przekonaniu - miały charakter przestępczy- powiedział Giertych.
Jak przypomniał, komisja ds. PKN Orlen złożyła zawiadomienie o nielegalnych działaniach b. ministra skarbu w zakresie prywatyzacji PKN Orlen.
Jak podkreślił, były przesłanki, aby stawiać Wąsaczowi zarzuty. Zwrócił jednocześnie uwagę, że w poprzedniej kadencji Sejmu Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przedstawiła wniosek o postawienie Emila Wąsacza przed Trybunałem Stanu. (Wniosek ten w swoim raporcie końcowym poparła komisja ds. prywatyzacji PZU). Ten wniosek też mówił o działaniach przestępczych - dodał Giertych.