PolskaGiertych: to jedyna szansa na zablokowanie fuzji banków

Giertych: to jedyna szansa na zablokowanie fuzji banków

**Lider LPR Roman Giertych zaapelował do polityków PiS, by podpisali się pod wnioskiem o postawienie szefa Narodowego Banku Polskiego Leszka Balcerowicza przed Trybunałem Stanu.**

10.03.2006 | aktual.: 13.03.2006 13:12

LPR chce, by Balcerowicz stanął przed Trybunałem Stanu, bo uważa, że naruszył on prawo, wykluczając w środę wiceministra finansów Cezarego Mecha z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego.

Na posiedzeniu tym KNB zajmowała się wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. Zgoda na wykonywanie prawa głosu jest niezbędna, by UniCredito mogło złożyć następny wniosek - o zgodę na połączenie Pekao SA i BPH. Na tę fuzję nie chce się zgodzić polski rząd. Przeciwne są jej też m.in. PiS i LPR.

Liczymy na to, że taki wniosek (o postawienie Balcerowicza przed TS) zostanie przyjęty. Oczywiście bez poparcia PiS to jest niemożliwe - to jest oczywiste - powiedział Giertych dziennikarzom.

Wstępny wniosek o postawienie przed TS musi zostać podpisany przez co najmniej 115 posłów. Następnie - zgodnie z procedurą - wniosek taki marszałek Sejmu kieruje do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Komisja przeprowadza postępowanie, stosując przepisy Kodeksu postępowania karnego. Później Komisja przedstawia Sejmowi sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej lub umorzenie postępowania w sprawie.

Giertych podkreślił, że LPR apeluje do PiS o podpisanie się pod wnioskiem, bo jest to - według niego - "jedyna szansa" na zablokowanie fuzji banków BPH i Pekao SA.
Jeżeli PiS tego nie zrobi, to będziemy uważali, że marnujemy okazję - stwierdził lider Ligi.

Poinformował też, że uzasadnienie wniosku o TS dla Balcerowicza rozszerzane jest obecnie o kwestie, którymi ma zająć się komisja śledcza do zbadania działania Komisji Nadzoru Bankowego przy prywatyzacji i przejmowaniu banków, ze szczególnym uwzględnieniem Banku Śląskiego.

Jest to jedna z kilku komisji śledczych, których utworzenie uzgodnili w czwartek liderzy PiS, Samoobrony i LPR na spotkaniu Rady Sygnatariuszy "paktu stabilizacyjnego".

Projekt uchwały o powołaniu takiej komisji ma - według Giertycha - jeszcze w piątek zostać złożony w Sejmie. (eg)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)