PolskaGiertych: Polska ma dać przykład Europie ws. aborcji

Giertych: Polska ma dać przykład Europie ws. aborcji

Według ministra edukacji Romana Giertycha
przeprowadzenie przez Polskę zmian w konstytucji, które
gwarantowałyby ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci
byłoby znaczącym znakiem dla całej Europy. Giertych podkreślał, że
nasz kontynent jest w dramatycznym położeniu, wyludnia się, a w
Europie zachodniej powstaje więcej meczetów niż kościołów.

Giertych: Polska ma dać przykład Europie ws. aborcji
Źródło zdjęć: © PAP

Mam nadzieję, że polski parlament stanie na wysokości zadania i przeprowadzi skutecznie do końca zmiany w konstytucji, które ochronią życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - powiedział Giertych w Sejmie na konferencji z okazji III Narodowego Dnia Życia.

"Należy zacząć odwrót od kultury śmierci"

Ta kwestia ma być świadectwem nie tylko zabezpieczenia praw od momentu poczęcia do naturalnej śmierci każdego Polaka, ale ma też być przykładem dla narodów Europy, że należy rozpocząć odwrót od tej kultury śmierci, która doprowadziła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat do morderstwa na milionach Europejczyków. Morderstwa, które w swej skali i okrucieństwie nie ma porównania w historii - dodał szef MEN.

Jego zdaniem "dzisiejsza Europa znajduje się w dramatycznym położeniu". Nawet jeżeli ktoś nie jest wyznawcą religii chrześcijańskiej, nawet jeżeli ktoś nie ufa prawu naturalnemu musi przyjąć do wiadomości fakty, które mówią o tym, że nasz kontynent wyludnia się, staje się coraz bardziej uzależniony od imigracji z krajów ościennych, z cywilizacji ościennej przede wszystkim, która nas otacza prawie ze wszystkich stron czyli z cywilizacji islamskiej- powiedział Giertych.

"Więcej meczetów niż kościołów"

Gdy dzisiaj na zachodzie Europy buduje się więcej meczetów niż kościołów, gdy dzisiaj widzimy w krajach takich jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania, że często rodzi się więcej dzieci w rodzinach o kulturze islamu niż w kulturze europejskiej to jest ostatni moment na postawienie dramatycznego pytania czy ta kultura, która została zbudowana poprzez połączenie prawa rzymskiego, kultury greckiej, również etyki chrześcijańskiej, z pewnym dodatkiem kultury judaistycznej czy ta kultura się kończy? - pytał Giertych.

LPR poprze prezydencką propozycję po poprawkach

Wicepremier i lider LPR Roman Giertych nie wykluczył, że Liga poprze prezydencką propozycję zmian w konstytucji w sprawie ochrony życia poczętego, "jeśli będzie poprawiona". Z kolei marszałek Sejmu Marek Jurek ma nadzieję, że podczas drugiego czytania nowelizacji ustawy zasadniczej dojdzie do porozumienia. Propozycja zmian w konstytucji w sprawie ochrony życia poczętego wpłynęła do klubu PiS. Przewiduje dopisanie trzech kolejnych ustępów do art. 38 konstytucji, stanowiącego, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Pierwszy dopisywany ustęp mówi o tym, że życie od chwili poczęcia podlega ochronie prawnej.

Kolejny brzmi: "ustawy, umowy międzynarodowe i inne przepisy prawa obowiązujące w RP nie mogą ustanowić ochrony życia poczętego mniejszej niż w dniu wejścia w życie niniejszego przepisu". Ten zapis miałby gwarantować utrzymanie obecnego poziomu ochrony życia. Ostatni dodawany ustęp stanowi, że władze publiczne podejmują działania mające na celu ochronę życia również poprzez pomoc kobiecie ciężarnej.

W ocenie Giertycha, propozycja prezydenta to "minimalistyczny krok do przodu". W niektórych punktach stanowi podanie w wątpliwość dotychczasowego stanu prawnego, który został ukształtowany wyrokiem TK z 1997 roku - uważa wicepremier.

Jak podkreślił, LPR chce "większej ochrony" życia. Chcemy takiego sformułowania, które dotyczyłoby również eutanazji. W propozycji pana prezydenta kwestia ochrony przed wprowadzeniem zgody na eutanazję nie jest zawarta - mówił Giertych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)