PolskaGiertych chce odebrać majątek po peerelowskich organizacjach

Giertych chce odebrać majątek po peerelowskich organizacjach

LPR złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładający zwrot majątku organizacji sprawujących władzę w okresie PRL. Jak zaznaczył na konferencji prasowej w Sejmie prezes Ligi Roman Giertych, dzięki temu rozpocząć ma się realny proces dekomunizacji.

Giertych chce odebrać majątek po peerelowskich organizacjach
Źródło zdjęć: © PAP

25.08.2006 | aktual.: 25.08.2006 18:07

Zwrotowi podlegałby m.in. majątek po Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz innych organizacji propagujących w Polsce marksizm i komunizm w latach 1944-1989, organizacji przyczyniających się do powstania i funkcjonowania dyktatury komunistycznej oraz związków zawodowych współpracujących z władzą komunistyczną.

Giertych powiedział, że majątkiem tych organizacji miałaby się zająć specjalna komisja likwidacyjna, która działałaby w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej.

Prezes LPR poinformował, że przeprowadził wstępne konsultacje w tej sprawie z partnerami koalicyjnymi, premierem Jarosławem Kaczyńskim i wicepremierem Andrzejem Lepperem. Nie mówiliśmy o szczegółach tej ustawy, ale pierwsze reakcje partnerów koalicyjnych wydają się bardzo pozytywne- powiedział. Jego zdaniem, ustawa ta mogłaby wejść w życie jesienią.

Według projektu Ligi, majątek tych organizacji ma zostać przeznaczony przede wszystkim na podwyższenie rent i emerytur tym, którzy w okresie PRL nie uczestniczyli w przywilejach władzy.

Giertych dodał, że LPR złoży także projekt uchwały, która miałaby zabezpieczyć majątek tych organizacji od wejścia w życie ustawy do czasu orzeczeń komisji likwidacyjnej. Tak, aby organizacje, które podlegają ustawie, nie mogły w tym czasie zbyć, zastawić, przekazać czy darować (swojego majątku)- powiedział.

W ocenie Ligi, majątek, który mógłby być przejęty przez Komisję Likwidacyjną, wstępnie szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych.

Pomysł LPR zakłada także, że osoby, które pełniły funkcję sekretarza powiatowej organizacji partyjnej i zajmowały wyższe stanowiska kierownicze w PZPR, nie mogłyby obecnie zajmować kierowniczych stanowisk w państwie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)