Giertych: bardzo pilna nowelizacja Karty Nauczyciela
Nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, umożliwiająca nauczycielom, który w tym roku nabyli prawo do przejścia na wcześniejsza emeryturę, skorzystanie z niego w roku przyszłym i następnych, ma charakter bardzo pilny - uważa wicepremier, minister edukacji Roman Giertych.
03.07.2007 | aktual.: 03.07.2007 18:22
Projekt nowelizacji Karty przyjęła Rada Ministrów.
Jak mówił Giertych wyraził nadzieję na konferencji prasowej, że nowelizacja zostanie szybko uchwalona. To ważna sprawa dla 40 tysięcy nauczycieli - zaznaczył.
Zapisy nowelizujące ustawę Karta Nauczyciela, dotyczące tych nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali prawo do wcześniejszych emerytur, wcześniej znajdowały się w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych.
O wyłączenie ich i skierowanie w formie osobnego projektu do szybkiej ścieżki legislacyjnej zabiegały Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.
Jak mówił Giertych, zgodnie z projektem nowelizacji Karty, z ustawy zostanie wykreślony warunek rozwiązania umowy o pracę do końca 2007 r.
Pod koniec maja rzecznik rządu Jan Dziedziczak informował, że wolą rządu jest, aby nauczyciele, którzy do końca 2007 r. uzyskają - zgodnie z obecnymi przepisami Karty - uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury, mogli przejść na nie również po 1 stycznia 2008 r. Podtrzymał to później wicepremier Przemysław Gosiewski, który przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi ds. Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach pomostowych z kwietnia tego roku, nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. będą mogli przejść na takie emerytury po osiągnięciu co najmniej wieku 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn; ich okres składkowy musi wynieść co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a okres pracy w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat.