Gerhild nie odpuszcza. Kolejne alerty IMGW i RCB
Niż Gerhild, który dotarł nad Polskę, przyniósł ze sobą silnie porywy wiatru. IMGW i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed wichurą. W niektórych regionach kraju pojawią się też niebezpieczne intensywne opady śniegu i zawieje lub zamiecie śnieżne. Według synoptyków, gdy ustanie wichura, wróci zima.
17.01.2022 07:49
Silny wiatr daje się we znaki już prawie w całej Polsce. Nad ranem - jak informuje IMGW - porywy wiatru na Rozewiu osiągały prędkość 119 km/h.
Sztorm na Bałtyku. 10-11 stopni w skali Beauforta
Wiatr zmienia kierunek na północno-zachodni. Na stacjach morskich oraz w ujściowych odcinkach rzek wpływających do Morza Bałtyckiego oraz Zatoki Gdańskiej zaobserwowano już niebezpieczne wzrosty poziomu wód, związane ze sztormem, który sięga 10-11 stopni w skali Beauforta. Na 5 wodowskazach w Zatoce Gdańskiej zostały już przekroczone stany alarmowe.
Poniedziałek - jak poinformowała Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowego Instytutu Badawczego - ma być pochmurny, z opadami i silnym wiatrem, dochodzącym w porywach lokalnie do 115 km/h, który uspokoi się dopiero pod koniec dnia.
Temperatura maksymalna, z wyjątkiem rejonów podgórskich, gdzie będzie oscylowała w okolicach zera, w całym kraju dodatnia. Od jednego stopnia Celsjusza na północnym wschodzie, 3-4 stopni w centrum i wschodniej części Wybrzeża, do 6 stopni na zachodzie.
Ostrzeżenia pogodowe. Powieje nawet 120 km/h
- Strefa silnego wiatru, która pojawiła się nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie szybko przemieszczać się na południe i obejmie cały obszar kraju. W centralnych dzielnicach wiatr może osiągać do 100 km/h, a w ciągu dnia porywy 90-95 km/h przeniosą się na południe. W miarę upływu dnia, od północy kraju podmuchy wiatru zaczną słabnąć. Najdłużej ta wietrzna pogoda utrzyma się na wschodzie Polski, gdzie silny wiatr będzie wiał przez cały poniedziałek. Na szczytach Sudetów siła wiatru może dochodzić do 130 km/h, a na szczytach Karpat do 120 km/h - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.
W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. W całym kraju przewidywane są opady: we wschodniej części głównie deszczu ze śniegiem i śniegu, a na zachodzie i nad morzem prognozowane są przelotne opady deszczu. Deszcz ze śniegiem spodziewany jest także w rejonach podgórskich, a w samych górach śnieg. Według meteorologów IMGW, w wyższych partiach Karpat przybędzie do 10 cm śniegu.
W pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek wiejący z kierunku północno-zachodniego wiatr będzie jeszcze silny na wschodzie kraju, gdzie może osiągać do 75 km/h. Na pozostałym obszarze Polski siła wiatru nie przekroczy już 55/h. We wschodniej części kraju zachmurzenie nadal duże, z przelotnymi opadami śniegu, a w rejonie Zatoki Gdańskiej deszczu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju bez opadów, z możliwością pojawienia się większych przejaśnień.
Alerty IMGW i RCB
Wciąż obowiązują alerty IMGW drugiego stopnia, ostrzegające przed silnym wiatrem. Obowiązują one w województwach:
- pomorskim i kujawsko-pomorskim - do godz. 18 w poniedziałek;
- warmińsko-mazurskim - do godz. 21 w poniedziałek;
- podlaskim - do godz. 22 w poniedziałek;
- mazowieckim - do godz. 23 w poniedziałek;
- lubelskim - do godz. 3 we wtorek;
- łódzkim i wielkopolskim - do godz. 16-17 w poniedziałek;
- lubuskim - do godz. 14 w poniedziałek.
W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.
IMGW wystawił też alerty drugiego stopnia ostrzegające przed zawiejami lub zamieciami śnieżnymi. Będą one obowiązywać w poniedziałek od godz. 10 do 19. Zagrożenie dotyczy województw:
- śląskiego - powiatów cieszyńskiego i żywieckiego;
- małopolskiego - powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego i gorlickiego;
- podkarpackiego - powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.
RCB rozsyła SMS-y. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem rozesłało do mieszkańców całej Polski Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzega w SMS-ach o możliwych utrudnieniach komunikacyjnych i przerwach w dostawach prądu.
Powrót zimy do Polski. Temperatura spadnie do -12 stopni
Według synoptyków IMGW, w poniedziałek, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego i będzie padać deszcz ze śniegiem i śnieg.
To oznacza powrót zimy. Już we wtorek termometry mają wskazywać nawet -3 stopnie C. Naprawdę zimno ma zrobić się jednak dopiero pod koniec tygodnia. W niektórych regionach Polski temperatura spadnie do nawet -12 st. C.
Źródło: PAP, IMGW, RCB