PolskaGerhard Schroeder w Polsce

Gerhard Schroeder w Polsce

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (AFP)
Kanclerz RFN Gerhard Schroeder przebywa we wtorek z roboczą wizytą w Polsce. Spotkał się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim; po południu rozpoczęło się spotkanie z premierem Jerzym Buzkiem.

Prezydent Kwaśniewski odbył półgodzinną rozmowę z kanclerzem Schroederem na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jednym z omawianych tematów był spór między niemiecką Fundacją Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość i Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie w sprawie wypłat odszkodowań dla robotników przymusowych. Obaj politycy wyrazili przekonanie, że fundacje powinny same rozwiązać "nieporozumienia" dotyczące wypłat odszkodowań.

_ Jeśli doszło do komplikacji, to oczekujemy, że w życzliwych rozmowach między obiema fundacjami dojdzie do wyjaśnienia tej sytuacji. Rząd niemiecki popiera proces negocjacji, ale nie jest w stanie ingerować bezpośrednio w te rozmowy i nie jest w stanie przyczynić się materialnie do rozwiązania powstałej sytuacji_ - powiedział dziennikarzom Schroeder.

Prezydent i kanclerz opowiedzieli się też za kontynuacją "polityki otwartych drzwi" w NATO i rozszerzeniem Paktu. Schroeder zadeklarował, że Niemcy chcą, by Polska znalazła się w pierwszej grupie państw, które mają być przyjęte w struktury Unii Europejskiej. Dodał jednak, że Niemcy oczekują, iż po wyborach parlamentarnych w Polsce będą obserwować nową dynamikę w pertraktacjach Polski z UE.

Obaj politycy odwiedzili też siedzibę Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschód w Szczecinie.

We wtorek wieczorem premier Jerzy Buzek i kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczęli rozmowy z udziałem wąskiego grona współpracowników. Wcześniej obaj politycy odsłonili przy wejściu do gmachu swoje tabliczki "Zasłużonych dla Książnicy Pomorskiej". Jak poinformował Stanisław Krzywicki, dyrektor Książnicy, jest to wyraz uhonorowania obydwu polityków za wkład strony polskiej i niemieckiej w funkcjonowanie biblioteki.

Podczas spotkania mają zostać omówione kwestie dotyczące współpracy regionalnej i transgranicznej, a także sytuacja międzynarodowa, ze szczególnym uwzględnieniem procesu rozszerzenia Unii Europejskiej.

Wcześniej Buzek i Schroeder spotkali się z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie oraz Izbie Przemysłowo-Handlowej z Neubradnenburga. (reb, aka)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)