ŚwiatGeremek doktorem honoris causa uniwersytetu Viadrina

Geremek doktorem honoris causa uniwersytetu Viadrina

Polski historyk Bronisław Geremek otrzymał doktorat honoris causa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, przyznany mu za zasługi dla zjednoczenia Europy.

Niemiecki historyk Rudolf von Thadden, który wygłosił laudację na cześć honorowego doktora, określił w niej Geremka jako "nadzwyczajnego człowieka", któremu udało się połączyć osiągnięcia naukowe i polityczne i który stał się przykładem "niepodzielnej jedności historyka i polityka".

Wielkim osiągnięciem naszego dzisiejszego jubilata jest udane przerzucenie pomostu pomiędzy strajkującymi robotnikami a rebelianckimi intelektualistami podczas kryzysu w 1980 roku, gdy wspólnie z Tadeuszem Mazowieckim przekazał gdańskim stoczniowcom wyrazy solidarności od warszawskich elit intelektualnych, przekroczył tym samym Rubikon, od którego nie było już odwrotu - powiedział Thadden.

Dziękując za wyróżnienie, Geremek nazwał Viadrinę "symbolicznym miejscem" dla procesu polsko-niemieckiego pojednania. Pojednanie z Niemcami uznał za jeden z cudów swego życia. Przyszłość Polski zależy od dobrych stosunków z Niemcami - podkreślił były minister spraw zagranicznych. Dodał, że jest przekonany, iż Europa będzie miała swoją konstytucję i że uda się przezwyciężyć narodowe egoizmy.

Oprócz Geremka doktorat honoris causa Viadriny otrzymał także amerykański historyk Fritz Stern, pochodzący z Wrocławia.

Uroczystość wręczenia honorowych doktoratów zainaugurowała obchody 500. rocznicy powstania Viadriny. Uniwersytet we Frankfurcie został utworzony w 1506 r. Po powstaniu silnego ośrodka akademickiego w nieodległym Berlinie uczelnię przeniesiono w 1811 r. do Wrocławia. Po zjednoczeniu Niemiec, Viadrinę reaktywowano w 1991 r. w dawnym miejscu - we Frankfurcie.

Obecnie studiuje tutaj 4752 studentów z 68 krajów, w tym 1140 Polaków. Rektorem uczelni jest politolog Gesine Schwan, pełniąca równocześnie obowiązki koordynatora niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)