Trwa ładowanie...
d3k5zp9
29-05-2009 09:17

Genialny 16-latek zaskoczył naukowców

16-letni Mohamed Altoumaimi rozwiązał problem, z którym przez 300 lat nie mogli sobie poradzić najwięksi matematycy – informuje serwis yahoo.com.

d3k5zp9
d3k5zp9

16-letni imigrant z Iraku mieszkający od sześciu lat w Szwecji w zaledwie cztery miesiące znalazł wzór, który wyjaśnia i upraszcza tzw. Liczby Bernoulliego. Opisany w XVIII w. przez szwajcarskiego matematyka Jacoba Bernoulliego ciąg liczb miał ułatwiać obliczanie sumy potęg kolejnych liczb naturalnych.

Nauczyciel, któremu chłopak powiedział, że znalazł rozwiązanie zagadki, początkowo nie chciał mu uwierzyć. Dopiero po konsultacjach z profesorami z Uniwersytetu w Uppsali okazało się, że 16-latek rzeczywiście znalazł rozwiązanie zadania, z którym od stuleci walczyły największe umysły świata matematyki.

Uniwersytet w Uppsali zaproponował Mohamedowi miejsce na uczelni. Na razie jednak chłopak wybiera się na rozszerzone lekcje z matematyki i fizyki podczas wakacji. - W przyszłości chciałbym zostać matematykiem lub fizykiem. Najpierw muszę jednak popracować nad moim angielskim – mówi Mohamed.

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj