Trwa ładowanie...

Generał Nosek ostro o PiS: "Jest przesiąknięte agenturą rosyjską"

- PiS działa jak partia Putina - powiedział gen. Janusz Nosek, porównując mechanizmy rządów w Polsce do tych obowiązujących w Rosji. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" opowiedział, jakie są - jego zdaniem - rosyjskie wpływy w naszym kraju.

Generał Janusz Nosek Generał Janusz Nosek Źródło: East News, fot: Stefan Maszewski/REPORTER
doexckn
doexckn

Generał Janusz Nosek, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" opowiedział o niepokojących rosyjskich wpływach w polskiej polityce, które można zaobserwować - jego zdaniem - w działaniach polityków PiS. Zwrócił uwagę na szereg kalek rosyjskich, które są powielane przez władze.

Rosyjski format ubrany w polskie realia

Nosek podkreślił, że jego celem nie jest "wyzywanie się od szpiegów". Choć wskazał na takie działania jak sprowadzanie do Polski lobbystów interesów rosyjskich z Institute of World Politics w Waszyngtonie, to stwierdził, że dużo bardziej niepokojące jest naśladowanie w polskiej polityce schematów funkcjonujących w Moskwie.

doexckn

- Dla mnie jest drugorzędne, czy Macierewicz, czy otoczenie Morawieckiego, Kaczyńskiego to agenci wpływu. Logika wskazuje, że tak może być - mówił Nosek, martwiąc się bardziej podobieństwem działań PiS do partii Jedna Rosja. - Te same mechanizmy, wyobrażenia o zarządzaniu państwem i w dużej mierze te same interesy. Jakby PiS kupiło rosyjski format i ubrało go w polskie realia - tłumaczył dalej generał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińskie zboże w Polsce

"Polityka zbieżna z interesem Rosji"

Generał wyraźnie zaznaczył, że ślady rosyjskiej agentury w polskiej polityce nie są jednoznaczne z tym, że PiS dąży do sojuszu z Moskwą.

doexckn

- Prorosyjskie działania PiS nie oznaczają, że Jarosław Kaczyński chce sojuszu z Putinem - kontynuował Nosek, zaznaczając, że chodzi przede wszystkim o podobieństwa w modelu władzy. - To wizja państwa autorytarnego, gdzie scentralizowana władza tępi samorządy, aktywność społeczną, swobodne myślenie, gdzie prawo służy partii, a nie obywatelowi (...), notoryczne wskazywanie wroga, walka z mniejszościami seksualnymi i narodowymi. Kaczyński, jak Putin, przedstawia się jako obrońca wiary, religii i moralności społecznej - wymieniał gen. Nosek, dodając jeszcze rolę telewizji publicznej jako instrumentu propagandy oraz pozasądowe pozbawianie praw publicznych.

Choć wpływy rosyjskie w polskiej polityce są bardzo wyraźne, Nosek zauważył, że znaczna część społeczeństwa nie jest w stanie tego dostrzec.

- Dzisiaj widzimy dobitnie, że PiS realizuje politykę zbieżną z interesem Rosji, ale to nie docierało i dalej nie dociera do opinii publicznej - podsumował generał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doexckn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doexckn
Więcej tematów