Trwa ładowanie...
d8jq0pp

Generał John W. Vessey nie żyje. Miał 94 lata

• Generał pomagał administracji prezydenta Ronalda Reagana
• Był przewodniczącym kolegium połączonych szefów sztabów sił zbrojnych USA
• Pracował przy realizacji amerykańskiego programu wyścigu zbrojeń
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen John W. Vessey (zdjęcie z 1983 roku)
Gen John W. Vessey (zdjęcie z 1983 roku) (Wikipedia)
d8jq0pp

Zmarł emerytowany generał John W. Vessey, który za prezydentury Ronalda Reagana był przewodniczącym kolegium połączonych szefów sztabów sił zbrojnych USA i pomagał w realizacji amerykańskiego programu wyścigu zbrojeń. Miał 94 lata. O jego śmierci poinformowała agencję Associated Press jego córka, Sarah.

Vessey służył w amerykańskiej armii przez 46 lat. Walczył podczas II wojny światowej oraz w Wietnamie. Funkcję przewodniczącego kolegium połączonych szefów sztabów pełnił w latach 1982-1985; pomagał administracji Reagana realizować program wyścigu zbrojeń z ZSRR.

"To była prawdopodobnie najlepsza modernizacja sił zbrojnych przeprowadzona w czasie pokoju przez amerykański establishment wojskowy. (...) Poprawiliśmy każdy element sił zbrojnych (...)." - tłumaczył w wywiadzie z 2004 roku generał Vessey. Podkreślił, że w tamtym czasie ZSRR starał się wzmocnić swoją pozycję w Europie, chociażby przez rozmieszczenie pocisków balistycznych średniego zasięgu z głowicami nuklearnymi SS20. Rozlokowano je na terytorium NRD. Jednak wysiłki Waszyngtonu pozwoliły zneutralizować zagrożenie ze strony Moskwy.

Podczas II wojny światowej Vessey walczył w Afryce Północnej i we Włoszech. Uczestniczył m.in. w bitwie pod Anzio w 1944 roku. Za służbę w Wietnamie otrzymał Krzyż za Wybitną Służbę - drugie najwyższe odznaczenie w armii amerykańskiej.

d8jq0pp

Podziel się opinią

Share

d8jq0pp

d8jq0pp
Więcej tematów