ŚwiatGenerał Gierasimow: Rosja stosuje się do układu INF

Generał Gierasimow: Rosja stosuje się do układu INF

Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow powiedział przewodniczącemu kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generałowi Martinowi Dempseyowi, że Rosja przestrzega układu o siłach nuklearnych pośredniego zasięgu.

Generał Gierasimow: Rosja stosuje się do układu INF
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons/Public Domain | George Chernilevsky

31.07.2014 | aktual.: 31.07.2014 20:05

Według Waszyngtonu Moskwa naruszyła układ zawarty jeszcze przez USA i ZSRR w 1987 roku.

"Gierasimow potwierdził zaangażowanie Rosji w wypełnianie postanowień układu INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces)" - podała rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti. Generałowie rozmawiali przez telefon.

W poniedziałek amerykańskie władze oskarżyły Rosję o naruszenie układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu z 1987 roku i wezwały do natychmiastowych rozmów na ten temat. Dwa dni później rosyjskie MSZ zarzuty te określiło jako bezpodstawne i stanowiące element kampanii propagandowej motywowanej "innymi przyczynami", co w domyśle oznacza rosyjską politykę w sprawie Ukrainy.

Obserwatorzy podkreślają, że nagłośnienie tematu ma na celu wywarcie nacisków na Rosję i jej dalszą izolację na arenie międzynarodowej po tym, jak przedstawiono dowody wspierania przez Moskwę ukraińskich separatystów.

Według opublikowanego przez Departament Stanu USA we wtorek corocznego raportu w sprawie kontroli zbrojeń "USA ustaliły, że Rosja łamie swe zobowiązania wynikające z układu INF". Traktat ten zakazuje obu stronom posiadania, produkcji i testowania bazujących na lądzie pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km.

Rzecznik Białego Domu potwierdził, że prezydent Barack Obama napisał do prezydenta Władimira Putina list na ten temat. Jak zaznaczył, USA na podstawie własnych materiałów wywiadowczych doszły do wniosku, że Rosja łamie traktat INF, ale odmówił podania bliższych szczegółów na ten temat.

Według rosyjskiego MSZ problemy z realizacją układu INF "są dobrze znane obu stronom" i "należy się nimi zajmować w trybie roboczym, nie sięgając po 'dyplomację megafonową'". Komentarz wymienia także sprzeczne jakoby z traktatem działania USA, na przykład "produkowanie przez Amerykanów bezzałogowych samolotów bojowych, które w oczywisty sposób podpadają pod zawartą w nim definicję bazujących na lądzie pocisków manewrujących".

Układ INF został podpisany przez ówczesnych przywódców USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)