PolskaGenealogia - jak zacząć

Genealogia - jak zacząć

10.06.2009 18:20, aktualizacja: 12.06.2009 12:35

Genealogiem nie stajesz się od razu - w ogóle nie ma konieczności, abyś stał się ekspertem w tej dziedzinie. Zgłębienie historii parę pokoleń wstecz nie wymaga dysponowania arsenałem metod i wiedzy historycznej.

Cała zabawa polega na: (1) zbieraniu informacji, (2) uporządkowaniu i interpretowaniu tych informacji; (3) zapisywaniu informacji [w każdym z tych kroków pomocnym okaże się serwis Bliscy.pl].

1. Typy informacji – czego poszukujesz

Czego szukasz? Przede wszystkim nazwisk, miejsc, dat, zawodów i ważnych wydarzeń. Podstawowe kategorie wydarzeń to: urodziny, ślub i zgon. Oczywiście nie musisz ograniczać się do tych danych. Prawdziwą wartością zajmowania się genealogią jest obcowanie z żywą historią – czasem dramatyczną, czasem spokojną i zwykłą, ale w swych detalach – niezmiernie interesującą.

Warto więc poszukiwać materiałów, które wzbogacą twoją opowieść o rodzinie: zdjęć, dokumentów (metryk, świadectw, zaświadczeń, pamiętników, listów), pamiątek rodzinnych. Dokumenty i zdjęcia możesz zeskanować i umieścić w swoim rodzinnym drzewie genealogicznym lub albumie multimedialnym.

Owocem wędrówek po rodzinnej historii będzie baza danych zawierająca zdjęcia, opowieści i najważniejsze informacje o twoich bliskich. Ciekawe historie nie zostaną zapomniane, a twoje dzieci i wnuki będą miały wspaniałe źródło wiedzy o swoich przodkach.

2. Skąd brać informacje (źródła informacji)

Zacznij od siebie – zapisz wszystko, co już wiesz. Najlepszym punktem wyjścia będzie stworzenie drzewa w serwisie bliscy.pl uzupełnienie go informacjami, które już posiadasz.

W drugiej kolejności zwróć się do poszczególnych członków swojej rodziny (z oczywistych przyczyn, najcenniejsze informacje posiadają najstarsi członkowie rodu).

Na historyczne łowy uzbrój się w aparat fotograficzny i coś do notowania (laptop lub tradycyjny notatnik). Dobrze też pomyśleć o zeskanowaniu rodzinnych albumów w celu ich zarchiwizowania.

Zaawansowany genealog poszukuje informacje w internecie i urzędach. Kontaktuje się z innymi genealogami na całym świecie i podróżuje do miejsc, w których mieszkali jego przodkowie. Zwiedza nekropolie, zasięga języka u miejscowej ludności, lub zagląda do archiwów parafialnych.

Rozwijaj wiedzę o genealogii

W miarę jak twoje badania będą prowadzić ciebie dalej w głąb historii, zechcesz poszerzać swoją wiedzę z zakresu genealogii.

Żeby być genealogiem z prawdziwego zdarzenia, powinieneś znać reguły prowadzenia badań i standardy zapisywania danych.

Musisz poznać zasady interpretowania danych, często niepełnych, pochodzących z różnych okresów historycznych i różnych regionów. Trzeba zainteresować się historią, brać pod uwagę zmiany granic administracyjnych na przestrzeni wieków i orientować się w sposobach zapisywania różnego rodzaju informacji (symbole i oznaczenia urodzin, śmierci, miejscowości itd.).

Warto zostać członkiem jednego z towarzystw genealogicznych i nawiązać kontakty z innymi genealogami. Pomocne okaże się też korzystanie z poradników, z których wiele dostępnych jest w Internecie.

Narzędzia genealoga

Tradycyjna metoda zapisywania danych zakłada korzystania z papierowych arkuszy i notatek. W miarę, jak ilość zgromadzonych przez ciebie danych będzie rosła, objętość twoich archiwów będzie się zwiększać, a orientacja w morzu informacji będzie coraz trudniejsza.

Dlatego zachęcamy do korzystania z elektronicznego sposobu gromadzenia informacji. W intuicyjny sposób możesz je gromadzić w serwisie Bliscy.pl. W przeciwieństwie do archiwów papierowych, wszelkie dane zgromadzone są tu w jednym miejscu – łatwiej utrzymać w nich porządek, łatwiej jest wyszukiwać dodatkowe informacje i wprowadzać ewentualne zmiany. Dodatkową zaletą wykorzystania Bliskich jest fakt, że w dowolnej chwili możesz udostępniać wyniki swoich poszukiwań rodzinie i razem z nią tworzyć drzewo genealogiczne waszej rodziny.

Dziel się swoimi odkryciami z rodziną

Jedną zalet uprawiania genealogii jest możliwość dzielenia jej owoców z rodziną. Genealogia daje wiele okazji do spotkań z rodziną, a zgłębianie rodzinnej historii dostarczy wam wszystkim wiele zabawy i satysfakcji. Nie bądź zdziwiony, jeśli okaże się, że członkowie Twojej rodziny sami zaczną prowadzić badania genealogiczne.

(KZ)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także