Trwa ładowanie...
d2osdza
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gen. Rudskoj: nie mamy planów szturmu na Aleppo

• Rosja zdementowała informacje o rzekomo przygotowywanym wraz z armią syryjską szturmie na Aleppo w północno-zachodniej Syrii
• Gen. Siergiej Rudskoj: szturm na Aleppo nie jest planowany
• Aleppo - największe syryjskie miasto - od lat jest w rękach rebeliantów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Rudskoj: nie mamy planów szturmu na Aleppo
(AFP, Fot: GEORGES OURFALIAN)
d2osdza

- Jeśli nie zapobiegnie się działaniom terrorystów, to północne rejony Syrii mogą ponownie okazać się w blokadzie. Dlatego wszystkie działania syryjskich wojsk i rosyjskiego lotnictwa są skierowane na udaremnienie planów Frontu al-Nusra, lecz żaden szturm na Aleppo nie jest planowany - powiedział generał Rudskoj, szef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji.

O przygotowaniach do wspólnej z Rosjanami operacji przejęcia z rąk rebeliantów pełnej kontroli nad Aleppo mówił w niedzielę premier Syrii Wail Nadir el-Halaki. O tych planach poinformował rosyjskich deputowanych, którzy przybyli do Syrii z pomocą humanitarną.

Agencja Reuters przypomina, że połowa Aleppo - największego syryjskiego miasta - od lat pozostaje w rękach rebeliantów.

d2osdza

Wg Rudskiego wojskowi mają wiarygodne informacje o planach ofensywy terrorystów, którzy chcą zablokować drogę łączącą Aleppo z Damaszkiem. - Z tych informacji wynika, że na południowy zachód od Aleppo już skoncentrowano około 8 tysięcy bojowników Frontu al-Nusra, a na północ od miasta jeszcze do półtora tysiąca ludzi - mówił na briefingu generał.

Rudskoj oświadczył, że Rosja wypełnia w całości wzięte na siebie zobowiązania w ramach uzgodnionego z USA porozumienia o zaprzestaniu działań bojowych na terenie Syrii. - Lotnictwo rosyjskie nie dokonuje nalotów na ugrupowania, które podpisały rozejm - podkreślił.

Od 27 lutego obowiązuje uzgodniony przez Rosję i USA rozejm; nie przewiduje on wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu (IS) oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi wspierana przez rosyjskie lotnictwo syryjska armia i dowodzona przez USA koalicja.

Od 30 września 2015 roku rosyjskie lotnictwo prowadzi ataki na "pozycje terrorystyczne". Zachód utrzymywał jednak, że celem rosyjskich ataków były również formacje opozycyjne, zwalczające reżim prezydenta Syrii Baszara al-Asada. 14 marca prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie z Syrii głównych rosyjskich sił lotniczych.

d2osdza

Podziel się opinią

Share

d2osdza

d2osdza
Więcej tematów