Trwa ładowanie...

Gen. Rajmund Andrzejczak kandydatem Polski na szefa KW NATO

Generał Rajmund Andrzejczak jest kandydatem na szefa Komitetu Wojskowego Paktu Północnoatlantyckiego. O rekomendacji poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Share
Gen. Rajmund Andrzejczak kandydatem Polski na szefa KW NATO
Gen. Rajmund Andrzejczak kandydatem Polski na szefa KW NATOŹródło: GETTY, Fot: NurPhoto
d3w2uc9

Stojący na czele polskiej armii generał Rajmund T. Andrzejczak jest kandydatem na stanowisko Szefa Komitetu Wojskowego NATO - przekazał minister Mariusz Błaszczak.

Gen. Andrzejczak otrzymał oficjalną rekomendację polskiego rządu, a o tym, czy obejmie przewodnictwo najwyższego organu wojskowego w Sojuszu, przekonamy się 19 września.

d3w2uc9

Nowego szefa Komitetu Wojskowego Paktu Północnoatlantyckiego w głosowaniu wybiorą ministrowie obrony wszystkich państw należących do NATO podczas posiedzenia w Rzymie.

Zobacz też: Białoruś. Lech Wałęsa: Przy tak nieodpowiedzialnej władzy protesty mogą zakończyć się rozlewem krwi

Generał Andrzejczak będzie rywalizował z admirałem Robem Bauerem, Szefem Obrony Królestwa Niderlandów.

Zmiana na stanowisku szefa KW NATO nastąpi latem 2021 roku. Kadencja potrwa trzy lata.

d3w2uc9

Gen. Andrzejczak od ponad dwóch jest szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. "Należy do grona najbardziej cenionych oficerów w Polsce" - przekazują w sobotnim komunikacie służby prasowe MON.

Gen. Rajmund Andrzejczak kandydatem Polski na szefa KW NATO

Polski kandydat ma za sobą udział w wielu międzynarodowych operacjach. Dowodził m.in. polskim komponentem na granicy izraelsko-syryjskiej oraz dwoma rotacjami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Służył także w siłach koalicyjnych w Iraku oraz dowodził Grupą Bojową Unii Europejskiej.

W skład KW NATO wchodzą szefowie obrony 30 państw członkowskich NATO. Komitet pełni funkcję doradczą w kwestiach wojskowych przy podejmowaniu decyzji przez szefostwo polityczne Sojuszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w2uc9

Podziel się opinią

Share
d3w2uc9
d3w2uc9
Więcej tematów