Gen. Petelicki w WP o wojnie
Gen. Sławomir Petelicki, twórca i pierwszy dowódca elitarnej jednostki GROM o godz. 14.00 będzie gościem czata WP. "GROM mógłby się podjąć misji bezpośredniego zlikwidowania Saddama Husajna lub innego wysokiego rangą urzędnika irackiego. Jest do tego w pełni przygotowany. Myślę jednak, że takie zadanie nie zostanie mu powierzone. Uważam, że dla Amerykanów jest to sprawa ambicjonalna" - powiedział Petelicki, gdy był gościem czata w drugim dniu wojny.
28.03.2003 11:00
20 marca około 03.33 w Bagdadzie rozległy się syreny alarmowe i rozległy się pierwsze wybuchy. Lotnictwo amerykańskie przeprowadziło atak na "elementy irackiego kierownictwa". O 03.45 rzecznik Białego Domu Ari Fleischer powiedział, że rozpoczął się "ostateczny etap" rozbrajania Iraku. Tak właśnie rozpoczęła się druga wojna w Zatoce.
Pierwszą w 1991 roku Amerykanie wygrali w 43 dni, ale zatrzymali się przed Bagdadem. Teraz wojska koalicyjne mają inną taktykę - szeroki atak lądowy na początku kampanii. Jak długo potrwa wojna, czy Saddam Husajn zostanie usunięty, jak się walczy na pustyni, jaki jest udział polskich żołnirzy w koalicji - porozmawiaj z byłym dowódcą GROM-u.
Petelicki jeszcze jako podpułkownik dostał polecenie utworzenia Jednostki Specjalnej GROM, następnie zostało mu powierzone jej dowództwo. W grudniu 1995 roku odszedł do rezerwy, następnie ponownie objął dowództwo najlepszej polskiej jednostki specjalnej. Pod koniec zeszłego roku został odwołany ze stanowiska szefa jednostki przez koordynatora służb specjalnych Janusza Pałubickiego.
Petelicki w okresie dowodzenia jednostką GROM został odznaczony Krzyżem za Dzielność, Oficerskim i Komandorskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, a także otrzymał amerykańskie odznaczenie bojowe Medal of Military Merit. Dodatkowo jest honorowym członkiem 5. i 10. Special Forces Group amerykańskich "Zielonych Beretów". (mdz)
Zobacz także:
Czat z gen. Petelickim