PolskaGen. Palus: w styczniu decyzja, czy będzie śledztwo w sprawie amfibii

Gen. Palus: w styczniu decyzja, czy będzie śledztwo w sprawie amfibii

Ósmego stycznia prokuratura wyda
postanowienie o wszczęciu lub odmowie postępowania w sprawie
amfibii mostowych - poinformował naczelny prokurator
wojskowy gen. bryg. Janusz Palus, który odpowiadał w Sejmie na pytanie o przypadki korupcji przy
zamówieniach dla wojska.

18.12.2003 | aktual.: 18.12.2003 10:50

W listopadzie tygodnik "Newsweek" opisał kontrakt na dostawę niemieckich amfibii mostowych dla polskich wojsk inżynieryjnych wartości ponad 100 mln zł. Dostawy dotychczas nie zrealizowano, MON przekazało natomiast ponad 26 mln zł zaliczek spółce zawiązanej przez kilku oficerów specjalnie do przeprowadzenia transakcji zawartej w 2001 roku.

W zarządzie spółki powołanej przez producenta amfibii i Wojskowe Zakłady Inżynieryjne znalazł się emerytowany oficer, który jeszcze w służbie czynnej złożył zapotrzebowanie właśnie na mosty-amfibie tego typu. Prezesem tej spółki jest oficer rezerwy, który w negocjacjach handlowych reprezentował niemieckiego producenta. Syn innego członka zarządu pracuje w departamencie zaopatrywania MON.

Pod koniec listopada wiceminister obrony Janusz Zemke poinformował, że jeśli do końca bieżącego roku wojsko nie otrzyma 5 wozów lub pojazdy nie spełnią wymogów, MON otrzyma zwrot pieniędzy wraz z odsetkami, na co ma gwarancje dużego, notowanego na giełdzie banku.

Na początku grudnia minister obrony Jerzy Szmajdziński skierował do prokuratury wojskowej raport z kontroli dotyczącej zamówienia i zakupu amfibii mostowych.

Przedstawiając sprawę korupcji przy przetargach dla wojska, w której dotychczas zatrzymano 17 osób, 11 z nich tymczasowo aresztowano, Palus powiedział, że należy liczyć się z możliwością dalszych zatrzymań i postawieniem kolejnych zarzutów osobom już zatrzymanym.

Postępowanie dotyczy czterech przetargów, których wymogi formułowano i zmieniano w trakcie przetargów tak, by wygrała dana firma. Jeden z przetargów, przy których zamawiający wojskowi wchodzili w zmowę z oferującymi sprzęt firmami, dotyczył agregatów prądotwórczych dla kontyngentu w Iraku, inny aparatury pomiarowej. Prokurator zaznaczył, że zostanie sprawdzone, czy zespoły prądotwórcze spełniają wszystkie wymagania stawiane przed sprzętem pracującym w trudnych warunkach.

W bieżącym roku trwa 467 postępowań przetargowych na szczeblu centralnym. Wszystkich przetargów w wojsku - w tym na poziomie jednostek wojskowych - jest 7-8 tysięcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)