WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gen. Dukaczewski przegrał w sądzie z Wassermannem

Zbigniew Wassermann nie złamał prawa, gdy w
2007 r. ujawnił dokument o ukończeniu w 1989 r. kursu w ZSRR przez
b. szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego - uznała stołeczna
prokuratura i umorzyła śledztwo wszczęte z doniesienia
Dukaczewskiego. On sam rozważa odwołanie od tej decyzji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Dukaczewski przegrał w sądzie z Wassermannem
(PAP)
WP

We wrześniu 2007 r. Wassermann - ówczesny koordynator ds. służb specjalnych w rządzie PiS - pokazał w TVN24 dokument ukończenia w Moskwie latem w 1989 r. kursu sztabowo-dowódczego GRU (wywiadu wojska ZSRR) przez Dukaczewskiego, ówczesnego oficera służb specjalnych wojska PRL.

To jest dokument zaświadczający, że pan gen. Dukaczewski w okresie od czerwca do sierpnia przeszedł kurs w ministerstwie obrony Rosji; ja przypomnę, że w czerwcu były wolne wybory w Polsce, a to się działo w sierpniu. Głównym nurtem wykładów na tym kursie było wykorzystanie handlu bronią do wpływów politycznych - mówił wtedy Wassermann. Dodawał, że dokument jest jawny, a pytany, skąd go ma, odparł: znalazłem go pod wycieraczką swojego mieszkania.

Złamanie prawa zarzucił Wassermannowi obecny w TVN24 b. szef MON Radosław Sikorski (PO). To jest materiał zapewne z teczki osobowej żołnierza Wojska Polskiego - teczki osobowe mają klauzulę "poufne" i jestem zszokowany, że konstytucyjny minister może takie rzeczy do mediów przynosić - mówił wtedy Sikorski.

WP

Sam Dukaczewski złożył wówczas zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez Wassermanna przestępstwa ujawnienia niejawnych informacji (zawartych w teczce personalnej żołnierza WSI), połączonego ze złamaniem ustawy o ochronie danych osobowych oraz zniesławienia go zarzutem, by miał się uczyć handlu bronią do celów politycznych.

Śledztwo w tej sprawie zostało nieprawomocnie umorzone 12 czerwca - podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Szeska. Dodała, że wątek ujawnienia tajemnicy umorzono wobec "braku znamion czynu zabronionego", a wątek zniesławienia - gdyż przestępstwo to jest ścigane z oskarżenia prywatnego, a prokuratura nie znalazła podstaw, by przyłączyć się do takiego ścigania.

Jestem w kontakcie z adwokatem, z którym będziemy się zastanawiać, czy się odwoływać - powiedział Dukaczewski. Powtórzył, że Wassermann miał nieuprawniony dostęp do jego teczki personalnej. Dodał, że prokuratura nie mogła stwierdzić, co było przedmiotem kursu, na którym nie mogło być mowy o handlu bronią.

Wassermann powiedział, że absurdem było już samo wszczęcie takiego śledztwa. Tragikomedią byłoby, gdyby dziś tajemnice GRU miały być chronione przez polskie prawo - dodał. Ocenił, że Dukaczewski działa intencjonalnie i złośliwe, co jest zrozumiałe. Powtórzył, że dokument był jawny, bo jego treść opisano w raporcie z weryfikacji WSI, ujawnionym w lutym 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP