Gen. Andrzejczak po dymisji ruszył do Pragi. Pałac Prezydencki o "podtekście politycznym"
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak po tym, jak w poniedziałek złożył dymisję, udał się na spotkanie szefów sztabów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Ukrainy w Pradze - dowiaduje się Wirtualna Polska. Szef BBN zapowiedział, że prezydent planuje zmiany kadrowe jeszcze we wtorek.
Trzęsienie ziemi w polskim wojsku, wywołane rezygnacją szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Rajmunda Andrzejczaka i dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych generała broni Tomasza Piotrowskiego, może mieć wpływ na trwające w Pradze spotkanie szefów sztabów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Ukrainy.
Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, gen. Andrzejczak już po złożeniu dymisji udał się tam i wciąż jest obecny w stolicy Czech.
Źródła WP nie wykluczają, że w związku z zapowiedzianymi przez szefa BBN zmianami kadrowymi konieczny będzie wcześniejszy powrót gen. Andrzejczaka. Jak potwierdziliśmy, jeszcze o godzinie 14.30 najważniejszy polski generał - mimo złożonej dymisji - wciąż brał udział w spotkaniu.
- Mogę potwierdzić, że jest w Pradze i uczestniczy w spotkaniu - przekazała WP płk Magdalena Dvořáková z wydziału komunikacji czeskiego Sztabu Generalnego Armii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To oni mogą zabrać zwycięstwo PiS. "Będą im zohydzać"
Zarówno dowództwo, jak MON unikają odpowiedzi na szczegółowe pytania i twierdzą, że to druga strona powinna komentować sprawę.
Według naszych ustaleń Pałac Prezydencki twierdzi, że rezygnacje mają podtekst polityczny i są bolesne dla obozu władzy tuż przed wyborami.
- Kluczowe będzie zapewnienie ciągłości. Prezydent z pewnością szybko wyrazi swoje stanowisko w tej sprawie i myślę, że będą to słowa rozczarowania - mówi źródło WP z otoczenia głowy państwa.
Według planu spotkanie szefów sztabów krajów V4 i Ukrainy dotyczą "rozwoju konfliktu w Ukrainie i innego wsparcia wojskowego". Generałowie mają omówić "wyniki spotkania komitetu wojskowego NATO w Norwegii oraz wpływ nowego modelu jednostek sojuszu na armie państw V4".
"Na koniec poruszą temat strategicznego kompasu UE, zwłaszcza koncepcji unijnych jednostek szybkiego rozmieszczenia" - czytamy w komunikacie.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski