Trwa ładowanie...

Gen. Adamczak szefem jednego z najważniejszych dowództw NATO

Generał broni Janusz Adamczak objął stanowisko szefa sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC) w Brunssum, jednego z najważniejszych dowództw NATO - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Share
Gen. Janusz Adamczak
Gen. Janusz AdamczakŹródło: PAP, Fot: Jerzy Undro
d27thgc

Pracami międzynarodowego sztabu gen. Adamczak będzie kierował przez trzy lata. Przejął obowiązki od francuskiego generała dywizji Michela Yakovleffa, który w najbliższym czasie zostanie pierwszym zastępcą szefa sztabu SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe).

Dowództwo Sił Połączonych w holenderskim Brunssum to jedno z dwóch natowskich dowództw odpowiedzialnych za prowadzenie operacji połączonych (drugie znajduje się w Neapolu). Do jego najważniejszych zadań należy wspieranie operacji Sojuszu w Afganistanie oraz rotacyjne, na przemian z Neapolem, dowodzenie siłami odpowiedzi NATO (NATO Response Force - NRF).

W skład dowództwa wchodzą przedstawiciele 26 państw sojuszniczych oraz dwóch partnerskich.

d27thgc

Jako dowództwo NRF JFC Brunssum przeprowadziło w zeszłym roku ćwiczenia Steadfast Jazz 2013. Obecnie przygotowuje grupę ekspertów do udziału w ćwiczeniu Anakonda 2014. W październiku w centrum szkoleniowym NATO w Bydgoszczy przeprowadzi ćwiczenia dowódcze NRF Trident Joust 2014.

Janusz Adamczak urodził się 21 marca 1964 r. w Poznaniu. W 1983 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych. Promocje oficerską otrzymał w 1987 r. W 1995 r. ukończył zaawansowany kurs oficerów wojsk pancernych sił lądowych USA w Fort Knox, studiował także na Akademii Obrony Narodowej i w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych USA w Carlisle Barracks.

Służył na stanowiskach sztabowych i dowódczych m.in. w 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie Szczecińskim i 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej.

W czerwcu 2003 r. na pierwszej zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku był szefem Wydziału Planowania Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

d27thgc

W Sztabie Generalnym WP był zastępcą szefa Zarządu Planowania Strategicznego, a później kierował Zarządem Planowania Operacyjnego.

W 2008 r. został skierowany do Afganistanu, gdzie był zastępcą dowódcy Dowództwa Regionalnego Wschód ds. Koalicyjnych.

19 lutego br. został dowódcą 2. Korpusu Zmechanizowanego - dowódcą Komponentu Lądowego. 15 sierpnia 2014 r. odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację do stopnia generała broni.

Adamczak jest żonaty, ma troje dzieci.

d27thgc

Podziel się opinią

Share
d27thgc
d27thgc
Więcej tematów