Gej polski
Homoseksualizm wrócił z hukiem na polityczne sztandary. Marsze i zakazy marszów. Oskarżenia o łamanie praw mniejszości. Coraz więcej obiegowych prawd, którymi przerzucają się homofobi i homofani. Dla pierwszych homoseksualiści to zagrożenie dla rodziny i moralności. Drudzy widzą w nich uciśnioną mniejszość - czytamy w tygodniku "Newsweek". Ale jacy są naprawdę i jak wygląda w Polsce życie ludzi będących w centrum tej rozpalonej debaty?
Dotarliśmy do pierwszego raportu o polskich homoseksualistach. Został on oparty na bezpośrednich wywiadach, przeprowadzonych przez instytut badawczy TNS OBOP pod kierownictwem znanego seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego. Objął ponad czterystu gejów z dwunastu dużych miast. Wyniki zaskakują. Polscy geje są bardziej szczęśliwi i zadowoleni z życia niż heteroseksualiści. Poglądy na większość spraw mają niemal tak samo konserwatywne, jak reszta społeczeństwa. I wcale nie chcą adoptować dzieci. A to nie wszystkie niespodzianki.- W pełni akceptuję to, że jestem gejem, ba, cieszę się z tego - mówi Kamil Bulonis, 21-letnia telewizyjna gwiazdka Polsatu ("Bar"). I dodaje, że nigdy nie ukrywał swojej orientacji. Niewysoki, z blond czubem na głowie, wypielęgnowany, w awangardowych ciuchach przypomina sytego, zadowolonego z siebie kota. Studiował pedagogikę, teraz zgłębia aktorstwo i filologię białoruską. Jeździ po Polsce i zarabia, prowadząc imprezy kulturalne. Nieźle sobie radzi. - Życie jest piękne - uśmiecha się
leniwie.
Kłamie? A może, jak ma to w zwyczaju, stara się szokować. Bo czy gej może być zadowolony z życia w kraju, gdzie władze zakazują zwykłych przemarszów, a okrzyki "pedały do gazu" wcale nie są rzadkie? Z wypowiedzi niektórych lewicowych polityków i alarmów pojawiających się już nawet w zachodnich mediach rodzi się obraz prześladowań, niemal wręcz pogromów.
Ale jak wskazuje "Raport z badania w grupie mężczyzn mających seks z mężczyznami" wykonany przez OBOP pod kierownictwem prof. Zbigniewa Izdebskiego, homoseksualiści czerpią w Polsce znacznie więcej satysfakcji z życia niż ogół Polaków. Aż 80% deklaruje zadowolenie z tego, kim są, jak żyją i wyglądają. To o 20% więcej niż średnia w całym społeczeństwie.