Gdzie na grzyby we wrześniu? Deszczowe dni przyniosą prawdziwy wysyp
Na przełomie lata i jesieni wypada szczyt sezonu dla grzybiarzy. W tym czasie w lasach można spotkać prawdziwy urodzaj leśnych przysmaków. Gdzie występują najczęściej? Które grzyby można znaleźć w lesie we wrześniu? Pojawiły się już pierwsze owocniki gąski zielonki i opieńków.
30.08.2022 10:54
Wielu grzybiarzy każdego roku powraca do sprawdzonych, pewnych miejsc. W 2022, ze względu na rekordowo suche i upalne lato, znalezienie leśnych przysmaków może być jednak nieco trudniejsze. Jak informuje portal grzyby.pl, największy urodzaj występuje w centralnej i północnej Polsce. Grzyby we wrześniu powinny jednak pojawić się na terenie całego kraju — wszystko dzięki zapowiadanym opadom.
Czy będą grzyby we wrześniu?
To pytanie spędza sen z powiek wielu grzybiarzy. Ciepłe i suche lato spowodowało, że tegoroczne zbiory wypadły słabo, powodując wysokie ceny grzybów w sklepach i na targach. Jak przepowiadają synoptycy, wrzesień również ma należeć do ciepłych miesięcy, jednak nie zabraknie w nim także deszczu. Taka pogoda sprzyja wzrastaniu grzybów, które lubią mokrą ściółkę oraz wilgotne powietrze.
Grzyby we wrześniu — gdzie udać się na owocne grzybobranie?
Jak donoszą internauci, najwięcej grzybów rośnie w pasie od Polski północnej, przez centralną po południową, w województwach: pomorskim, łódzkim i małopolskim. Według mapy grzybów dostępnej na portalu grzyby.pl owocniki występują także na zachodzie kraju, jednak jest ich nieco mniej. Przed planowanym zbiorem warto sprawdzić prognozę pogody. Jeżeli w rejonie zapowiadany jest deszcz, warto udać się po nim do lasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie grzyby zbierać we wrześniu?
Na przełomie września i października grzybów w lesie jest najwięcej. Na początku miesiąca wśród ściółki spotkać można ostatnie owocniki kurek, a także pierwsze sztuki gąsek zielonek, dzwońców, sarniaków dachówkowatych i opieniek.
We wrześniu w lasach pojawia się wiele popularnych, polskich grzybów. Zbierać można:
- koźlarze
- podgrzybki
- rydze
- czubajki kanie
- boczniaki
- borowiki maślaki
oraz gatunki, występujące nieco rzadziej. Ważną kwestią, na którą każdego roku zwracają uwagę nadleśnictwa i oddziały Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest znajomość grzybów. Służby przestrzegają, by do koszyków trafiały wyłącznie gatunki jadalne, wobec których nie mamy wątpliwości. "W lasach rośnie wiele gatunków, z których nie wszystkie są jadalne. Niejeden wygląda jak gołąbek czy gąska, a okazuje się muchomorem".