Gdzie kupić opłatek wigilijny i sianko na stół? Bez nich ciężko wyobrazić sobie Wigilię
Niektóre ze świątecznych tradycji są tak mocno zakorzenione w polskiej kulturze, że ciężko jest wyobrazić sobie bez nich obchody Bożego Narodzenia. Jednym z takich symboli jest opłatek, którym należy przełamać się w Wigilię. Gdzie można go kupić? Księża przypominają o jednej rzeczy.
20.12.2022 13:05
Tradycja łamania się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń jest w Polsce kultywowana od setek lat. Oprócz naszego kraju zwyczaj ten zachował się jeszcze na Litwie, Słowacji, w Czechach oraz niektórych ukraińskich domach. Dawniej opłatki były wypiekane w kościołach i klasztorach. Obecnie można je kupić również w innych miejscach.
Gdzie kupić opłatek?
Polacy najczęściej kupują opłatki w sklepach znajdujących się pod kościołami oraz w punktach z dewocjonaliami. W tych źródłach sprzedawane opłatki są często poświęcone - co jest szczególnie ważne dla osób wierzących. Świeckie — a więc niepoświęcone — opłatki można nabyć w marketach, kioskach, a nawet w internecie. Duchowni przypominają jednak, że osoby, które chcą celebrować Wigilię Bożego Narodzenia zgodnie z chrześcijańską tradycją, powinny zadbać o to, by zakupiony opłatek został poświęcony. Należy jednak pamiętać, że nie można tego zrobić samemu - nawet przy użyciu wody święconej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile w 2022 roku kosztuje opłatek? Jego cena waha się, w zależności od wielkości opakowania oraz źródła zakupu. Pod kościołami i klasztorami opłatek kosztuje około 10-20 złotych, nieco mniej trzeba za niego zapłacić w sklepach, internecie i popularnych marketach - tu ceny są dużo bardziej zróżnicowane, zaczynając się nawet od ok. 3 złotych.
Gdzie kupić sianko wigilijne?
Zakup sianka, które zgodnie z tradycją umieszcza się pod obrusem na wigilijnym stole, jest równie prosty. Można je kupić zarówno w marketach i internecie, jak i w sklepach zoologicznych oferujących artykuły dla gryzoni. Ze względu na niewielką ilość sianka, która jest potrzebna na Wigilię, zakup nie wiąże się z dużymi wydatkami. Jego cena waha się najczęściej w granicach 3-5 złotych za opakowanie.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.