Trwa ładowanie...

Gdzie kupić opłatek wigilijny i sianko na stół? Bez nich ciężko wyobrazić sobie Wigilię

Niektóre ze świątecznych tradycji są tak mocno zakorzenione w polskiej kulturze, że ciężko jest wyobrazić sobie bez nich obchody Bożego Narodzenia. Jednym z takich symboli jest opłatek, którym należy przełamać się w Wigilię. Gdzie można go kupić? Księża przypominają o jednej rzeczy.

Gdzie kupić opłatek i sianko? To ważne elementy tradycyjnej WigiliiGdzie kupić opłatek i sianko? To ważne elementy tradycyjnej WigiliiŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1bu1ij
d1bu1ij

Tradycja łamania się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń jest w Polsce kultywowana od setek lat. Oprócz naszego kraju zwyczaj ten zachował się jeszcze na Litwie, Słowacji, w Czechach oraz niektórych ukraińskich domach. Dawniej opłatki były wypiekane w kościołach i klasztorach. Obecnie można je kupić również w innych miejscach.

Gdzie kupić opłatek?

Polacy najczęściej kupują opłatki w sklepach znajdujących się pod kościołami oraz w punktach z dewocjonaliami. W tych źródłach sprzedawane opłatki są często poświęcone - co jest szczególnie ważne dla osób wierzących. Świeckie — a więc niepoświęcone — opłatki można nabyć w marketach, kioskach, a nawet w internecie. Duchowni przypominają jednak, że osoby, które chcą celebrować Wigilię Bożego Narodzenia zgodnie z chrześcijańską tradycją, powinny zadbać o to, by zakupiony opłatek został poświęcony. Należy jednak pamiętać, że nie można tego zrobić samemu - nawet przy użyciu wody święconej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opłatek parlamentarzystów w Sejmie. Donald Tusk: nie lubię

Ile w 2022 roku kosztuje opłatek? Jego cena waha się, w zależności od wielkości opakowania oraz źródła zakupu. Pod kościołami i klasztorami opłatek kosztuje około 10-20 złotych, nieco mniej trzeba za niego zapłacić w sklepach, internecie i popularnych marketach - tu ceny są dużo bardziej zróżnicowane, zaczynając się nawet od ok. 3 złotych.

d1bu1ij

Gdzie kupić sianko wigilijne?

Zakup sianka, które zgodnie z tradycją umieszcza się pod obrusem na wigilijnym stole, jest równie prosty. Można je kupić zarówno w marketach i internecie, jak i w sklepach zoologicznych oferujących artykuły dla gryzoni. Ze względu na niewielką ilość sianka, która jest potrzebna na Wigilię, zakup nie wiąże się z dużymi wydatkami. Jego cena waha się najczęściej w granicach 3-5 złotych za opakowanie.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bu1ij
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bu1ij
Więcej tematów