Trwa ładowanie...
d1lj5rh

Gdzie jest premier Mateusz Morawiecki? "Usunął się w cień"

Premier Mateusz Morawiecki celowo ograniczył swoją aktywność medialną w pierwszych tygodniach stycznia.
Share
Premier Mateusz Morawiecki pracuje nad Nowym Ładem dla Polski
Premier Mateusz Morawiecki pracuje nad Nowym Ładem dla PolskiŹródło: KPRM, Fot: KPRM
d1lj5rh

"To celowa strategia" - tak współpracownicy premiera Mateusza Morawieckiego odpowiadają na pytanie, dlaczego szef rządu od końca grudnia jest niemalże nieobecny w mediach.

Morawiecki - wbrew spekulacjom - nie wziął urlopu. - Codziennie jest w pracy, ale często pracuje w ciszy. Skupia się na tzw. Nowym Ładzie, jednocześnie na bieżąco reagując ws. sytuacji pandemicznej - mówi nam nieoficjalnie współpracownik szefa rządu.

Podobne informacje - już oficjalnie - przekazuje nam rzecznik Rady Ministrów. "Pan Premier cały czas normalnie pracuje. Przewodniczy zarówno posiedzeniom Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące walki z COVID-19. Przewodniczy również wszystkim posiedzeniom Rady Ministrów. Premier w ostatnim czasie dodatkowo pracuje nad założeniami nowego programu gospodarczego służącego wyjściu z kryzysu wywołanego COVID-19” - napisał w odpowiedzi na pytania Wirtualnej Polski minister Piotr Müller.

d1lj5rh

- Zmienił się styl zarządzania państwem - wyjaśniał w tym tygodniu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Premier Morawiecki bierze na siebie odpowiedzialność za kluczowe z punktu widzenia państwa projekty. W konsekwencji współpracownicy Prezesa Rady Ministrów, w tym również ja, jesteśmy zobowiązani do realizowania szeregu zadań - powiedział współpracownik premiera tygodnikowi "Wprost".

Ministrowie-piorunochrony. "Premier nie chce się zużyć"

Ostatnia konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego odbyła się 30 grudnia. Wraz z wiceministrem spraw wewnętrznych Pawłem Szefernakerem premier przedstawiał plan rozwoju gmin popegeerowskich. Później szef rządu wystąpił jedynie przed internautami - podczas tzw. Q&A na Facebooku.

d1lj5rh

W nowym, 2021 roku premier Morawiecki nie występuje już na konferencjach z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i nie informuje o przedłużeniu obostrzeń. Nie ogłasza kolejnych etapów Narodowego Programu Szczepień (tym zajmuje się szef KPRM Michał Dworczyk) ani otwarcia szkół (nowiny w tym zakresie przynosi szef MEN Przemysław Czarnek).

Wielu ta nieobecność premiera w mediach może dziwić. Wszak Morawiecki - tuż obok prezydenta Andrzeja Dudy, który kilka miesięcy prowadził kampanię wyborczą - był w ubiegłym roku najaktywniejszym politykiem spośród liderów Zjednoczonej Prawicy. Dlaczego zatem szef rządu postanowił w styczniu 2021 zmniejszyć swoją medialną aktywność?

Po pierwsze - tłumaczą nasi rozmówcy z otoczenia premiera - by selektywnie pojawiać się tylko przy okazji najważniejszych wydarzeń (tak będzie, jak słyszymy, 15 stycznia, gdy ruszą zapisy na szczepienia).

Po drugie - co wiąże się pośrednio z poprzednim aspektem - by politycznie się nie zużyć. I nie wystawiać się na ataki; nie tylko mediów i opozycji, ale także przeciwników wewnątrz obozu rządzącego.

d1lj5rh

- To świadomy i racjonalny wybór - tłumaczą współpracownicy premiera.

Niektórzy w PiS dodają: - Wybór wsparty sugestią prezesa Kaczyńskiego. Na Nowogrodzkiej wiedzą, że badania opinii publicznej nie są najlepsze.

Jeden z rozmówców przyznaje nawet, że - jeśli chodzi o aktywność - za przykład do naśladowania akurat pod tym względem mógłby zostać uznany choćby… Zbigniew Ziobro, który jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny stara się występować w mediach tylko przy okazji najważniejszych wydarzeń i tematów, które on sam próbuje narzucać.

Premier Morawiecki ma angażować się zwłaszcza wtedy, gdy nie ma ryzyka, że jakiś wywołany przez niego temat mógłby sprowadzić na niego społeczną niechęć.

d1lj5rh

Szef rządu - choćby w mediach społecznościowych - pisze wraz ze swoimi współpracownikami o sprawach, które mogą liczyć na szersze poparcie. Jak choćby w przypadku zamieszczeniu postu o wolności słowa w social mediach i sprzeciwie wobec polityki właścicieli portali społecznościowych.

Poszukiwanie nowego ładu w relacjach rządu z prezydentem

Dla Morawieckiego jednym z najważniejszych wyzwań jest praca w KPRM nad wspomnianym tzw. Nowym Ładem.

d1lj5rh

Założenia tego programu premier ma przedstawić w ciągu kilka tygodni. - To ma być jego najważniejsza aktywność w najbliższym czasie - przyznają współpracownicy szefa rządu.

O założeniach Nowego Ładu Morawiecki mówił już w grudniu w Wirtualnej Polsce w jednym z nielicznych wywiadów, jakich wtedy udzielił. "Chcemy przedstawić zręby tego programu, który musi polegać na czymś innym niż tylko lizanie ran po koronawirusie" - przyznał nam szef rządu.

Jak dodał premier: "W ramach Nowego Ładu chcemy zaadresować główne problemy, które wyłaniają się już w tym świecie pocovidowym, dotyczące chociażby modernizacji gospodarki - w takim wymiarze, którego do tej pory nie doświadczyliśmy. To będzie program o ogromnym znaczeniu inwestycyjnym, ale także w obszarze służby zdrowia, mieszkaniowym. Program ten będzie poprzedzony wieloma spotkaniami i debatami ze stroną społeczną i z przedsiębiorcami".

O założeniach programu premier prawdopodobnie będzie rozmawiał także z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie głowy państwa z szefem rządu planowane jest na drugą połowę tego tygodnia. Tematem spotkania ma być m.in. organizacja struktury administracyjnej rządu.

d1lj5rh

Szczepionka na COVID. Powstanie fundusz na wypadek powikłań poszczepiennych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lj5rh

Podziel się opinią

Share
d1lj5rh
d1lj5rh
Więcej tematów