PolskaGdzie dzieci mogą szukać pomocy?

Gdzie dzieci mogą szukać pomocy?

Od czwartku działa specjalny ogólnopolski, bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Pod numerem 116 111 dzieci mogą szukać pomocy, jeśli czują się samotne, nie dogadują się z rówieśnikami, ale przede wszystkim, jeśli padają ofiarami molestowania bądź przemocy domowej.

Gdzie dzieci mogą szukać pomocy?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Obsługą linii zajmuje się Fundacja Dzieci Niczyje. W profesjonalnym call center na telefony od dzieci czekają przeszkoleni psycholodzy i pedagodzy. Dzięki współpracy z policją, w przypadku podejrzenia zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, konsultanci mogą inicjować interwencje funkcjonariuszy. Specjalnej linii zaufania towarzyszy atrakcyjna wizualnie i przystępna dla najmłodszych strona internetowa www.116111.pl. Za jej pośrednictwem młodzież może zadawać pytania on-line.

W pierwszym okresie działania telefon będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12-20. Połączenie z numerem 116 111 jest całkowicie bezpłatne zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i z komórki.

- Dzieciom bardzo trudno jest szukać pomocy, są zagubione, wstydzą się. Dlatego chcemy im zaoferować bezpośrednią, profesjonalną pomoc prowadzoną przez przyjaznych dorosłych – mówiła podczas konferencji prasowej inaugurującej uruchomienie linii Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.

- Numer 116111 to szansa z jednej strony na doradztwo, ale także na podejmowanie interwencji, bardzo często dzieci nie mają, do kogo się zgłosić. Ten telefon może wiele zmienić – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. RPO zapowiedział również powstanie drugiego takiego numeru przy swoim biurze. Ma on zacząć działać za dwa tygodnie. – Mam nadzieję, że oba telefony zaufania będą współpracować i wspierać się wzajemnie – powiedział Michalak.

Inicjatywę Fundacji Dzieci Niczyje wsparł wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna. – Liczę, że za pośrednictwem linii 116111 będą prowadzone prawdziwe rozmowy, które będą rozwiązywać problemy dzieci – powiedział Schetyna. – Wierzę, że ten pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę.

Informacyjnie projekt wesprze Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak zapowiedziała minister edukacji Katarzyna Hall, informacje o numerze trafią do szkół i innych instytucji edukacyjnych. - Będziemy także w stałym kontakcie z Fundacją, aby monitorować, jakie problemy najczęściej pojawiają się wśród młodzieży dzwoniącej na telefon zaufania i móc jej pomóc – mówiła minister w rozmowie z Wirtualną Polską. - Mam nadzieję, że telefon pomoże konkretnym dzieciom, bo każda sprawa, każdy problem jest inny. Dzieci potrzebujące pomocy, są stale w centrum naszej uwagi, dlatego wspieramy takie projekty, jak inicjatywa Fundacji Dzieci Niczyje – podkreśliła Hall.

Numer 116 111 został przydzielony w 14 krajach UE. Do tej pory linię uruchomiono w Czechach, Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech. Partnerem technologicznym projektu i głównym sponsorem jest firma Polkomtel S.A., operator sieci telefonii komórkowej Plus.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)