ŚwiatGdy padał mur berliński, Merkel była w saunie

Gdy padał mur berliński, Merkel była w saunie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wspomina, że w wieczór 9 listopada 1989 r., gdy padał mur berliński, udała się do sauny.

Gdy padał mur berliński, Merkel była w saunie
Źródło zdjęć: © AFP

Merkel relacjonuje w dzienniku "Frankfurter Rundschau", że pamiętnego dnia była w Berlinie i oglądała w telewizji konferencję prasową funkcjonariusza SED Guentera Schabowskiego, na której zapowiedziano nowe zasady podróżowania przez granice NRD.

- Zadzwoniłam natychmiast do mojej matki, by przypomnieć jej o naszym starym postanowieniu: gdy mur nie będzie nas już ograniczać, pójdziemy do (hotelu) Kempinski na ostrygi. Obie nie liczyłyśmy się jednak z tym, że granica zostanie otwarta jeszcze tego samego wieczoru - przyznała Merkel.

- A zatem, jak w każdy czwartek poszłam do sauny - wyznaje szefowa niemieckiego rządu, która w 1989 r. była pracownikiem naukowym w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk w stolicy dawnej NRD.

- Gdy wracałam, usłyszałam, że przejście graniczne na Bornholmer Strasse jest otwarte. Natychmiast tam pobiegłam i razem z tysiącami innych ludzi, przeszłam przez granicę na Zachód. Tak jak każdy czułam niewiarygodną radość - przyznaje Merkel.

Jak dodaje, w Berlinie Zachodnim przyjęta została bardzo serdecznie. - W zupełnie obcym mieszkaniu wznieśliśmy toast puszką piwa za otwarcie muru. Potem wróciłam do domu, na wschód - relacjonuje.

Dopiero po zburzeniu muru berlińskiego Angela Merkel postanowiła zaangażować się w politykę. Pod koniec 1989 r. przystąpiła do partii Demokratischer Aufbruch (Przełom Demokratyczny). W pierwszym demokratycznym rządzie NRD Lothara de Maiziere'a została zastępcą rzecznika prasowego, zaś po zjednoczeniu Niemiec i wyborach weszła do rządu Helmuta Kohla.

Merkel ocenia we "Frankfurter Rundschau", że NRD była państwem zbudowanym na bezprawiu. - Ale obok reżimu SED istniało również prywatne życie. Zawieraliśmy przyjaźnie, śmialiśmy się i płakaliśmy, jak każdy człowiek. Nasi rodzice mieli czasem lepszy czasem gorszy humor, mieliśmy piękne święta Bożego Narodzenia i wspaniałe urlopy. Dzięki Bogu życie nie składało się tylko z tego państwa - podkreśla niemiecka kanclerz.

Przyznała też, że często myślała o tym, by złożyć wniosek o pozwolenie na wyjazd na stałe z NRD. - Ale moje więzi z przyjaciółmi, rodzicami, krewnymi były zbyt silne, bym mogła zostawić moje całe otoczenie i moje życie - dodała.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
stasiangela merkelmur berliński

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)