Trwa ładowanie...
d13eu2h

Gdański Wrzeszcz uczy się języków świata. Za darmo!

Hablas español? Do you sapek English? Pytania te coraz częściej można usłyszeć w Dolnym Wrzeszczu. Mieszkańcy dzielnicy będą mogli uczyć się hiszpańskiego i angielskiego bezpłatnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdański Wrzeszcz uczy się języków świata. Za darmo!
(AFP, Fot: Frank Perry)
d13eu2h

Realizowany przez gdański magistrat projekt rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza to nie tylko renowacja fasad budynków, czy rozbudowa infrastruktury drogowej. Na obszarze dzielnicy istniała pilna potrzeba przeprowadzenia rewitalizacji społecznej oraz aktywizacji mieszkańców. Związane jest to przede wszystkim z dużym rozwarstwieniem okolicznej ludności, wśród której dużą grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne. Jeden na dziesięciu mieszkańców już ponad rok pozostaje bez pracy.

Dzielnica charakteryzuje się również niskim poziomem wykształcenia. Brak zatrudnienia i niewielka mobilność społeczna skutkują powstawaniem zachowań patologicznych oraz kryminogennych. W związku z tym w wakacje rozpoczęto realizację projektu bezpłatnych kursów językowych dla młodzieży, które mają otworzyć im nowe perspektywy.

Od sierpnia Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku organizuje całkowicie bezpłatną naukę języka angielskiego i hiszpańskiego dla najmłodszych mieszkańców Dolnego Wrzeszcza. Edukacja trwać będzie od sierpnia bieżącego roku do maja przyszłego.

d13eu2h

- W dzisiejszych czasach w każdym zawodzie wymagana jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Chcąc znaleźć atrakcyjną pracę mile widziana jest znajomość większej liczby języków. Moja córka uczy się w szkole języka angielskiego, ale od dłuższego czasu interesuje się kulturą hiszpańską - mówi pani Joanna, mama jednej z kursantek.

W ramach przedsięwzięcia stworzono plan zajęć dla trzydziestu kursantów. Bezpłatne zajęcia organizowane przez gdański MOPR skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 7 - 20 lat. Grupa anglojęzyczna na poziomie zaawansowanym liczy 15 osób. Grupa hiszpańska prowadzona jest na poziomie podstawowym i liczy także 15 osób. Spotkania odbywają się trzy razy w tygodniu.

Niebawem rozpocznie się nabór do drugiej grupy języka angielskiego, która wystartuje we wrześniu.Uruchomienie kolejnych grup było możliwe dzięki współfinansowaniu projektu przez Unię Europejską w ramach programu rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza, a także ze względu na zainteresowanie, jakim cieszą się zajęcia językowe wśród najmłodszych.

d13eu2h

Podziel się opinią

Share

d13eu2h

d13eu2h
Więcej tematów