Trwa ładowanie...

Gdańsk: nie będzie asysty wojskowej i Apelu Pamięci podczas obchodów 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

• Nie będzie asysty wojskowej podczas obchodów 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

• Kombatanci nie zgodzili się na związany z nią Apel Pamięci

• Na prośbę kombatantów prezydent Gdańska zrezygnował z asysty wojskowej podczas uroczystości

• To głos ludzi, którzy mają moralne prawo i obowiązek wypowiadać się w imieniu tych, którzy walczyli za Ojczyznę - napisał prezydent Adamowicz

Share
Gdańsk: nie będzie asysty wojskowej i Apelu Pamięci podczas obchodów 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych SzeregówŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d3xkw06

Na prośbę kombatantów prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zrezygnował z asysty wojskowej podczas obchodów 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Kombatanci nie chcą bowiem, aby podczas uroczystości był odczytywany Apel Pamięci z fragmentem o katastrofie smoleńskiej.

"W związku z przedstawionym nam Apelem Pamięci, zawierającym elementy smoleńskie w wersji dla nas nie do zaakceptowania, prosimy Pana o zrezygnowanie z asysty wojskowej" - czytamy w liście do Adamowicza podpisanym przez przewodniczącego wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Henryka Bajduszewskiego i prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jerzego Grzywacza.

O liście kombatantów do prezydenta Gdańska i decyzji o rezygnacji z asysty wojskowej podczas tegorocznych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów poinformował w piątek Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

d3xkw06

"Szanując decyzję środowiska kombatantów, uczestników walk okresu II wojny światowej, prezydent Adamowicz przekazał ich prośbę dowódcy Garnizonu Gdańsk płk. Adamowi Jakimowiczowi" - dodał Piotrowski. "(...) rezygnuję z Apelu Pamięci w zatwierdzonej formie. Decyzja powyższa podyktowana jest zrozumieniem i szacunkiem dla środowiska kombatantów, uczestników walk z okresu II wojny światowej" - napisał Adamowicz w liście do Jakimowicza.

W odpowiedzi kombatantom prezydent Gdańska podkreślił, że ich list to "ważny głos".

"To głos ludzi, którzy mają moralne prawo i obowiązek wypowiadać się w imieniu tych, którzy walczyli za Ojczyznę, zgadzam się z Panami, że nie może tak być, iż asysta wojskowa uzależniona jest od tego, czy w Apelu Pamięci będzie obecny wątek smoleński, czy nie. To niedopuszczalne" - czytamy w odpowiedzi Adamowicza, przekazanej również mediom.

Jednocześnie prezydent Gdańska zaprosił Bajduszewskiego i Grzywacza na specjalne spotkanie środowisk kombatanckich, na którym omówiona zostanie kwestia asysty wojskowej podczas uroczystości w następnych latach. Spotkanie to odbędzie się w październiku.

Obchody 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów w Gdańsku odbędą się 27 września na Cmentarzu Łostowickim.

d3xkw06
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xkw06
d3xkw06
Więcej tematów