Trwa ładowanie...

Gdańsk: Marsz "Ponad podziałami". Uczniowie wezwali dorosłych do zakończenia hejtu

1,5 tysiąca uczniów trójmiejskich szkół przemaszerowało od Fontanny Neptuna, przez Podwale Grodzkie, na plac Solidarności. W marszu "Ponad podziałami" manifestowali przeciwko mowie nienawiści, pogłębiającym się podziałom w społeczeństwie i nietolerancji.
Share
Uczniowie trójmiejskich szkół przemaszerowali w marszu "Ponad podziałami"
Uczniowie trójmiejskich szkół przemaszerowali w marszu "Ponad podziałami"Źródło: PAP, Fot: Marcin Gadomski
d4lbuzj

Po zabójstwie Pawła Adamowicza uczniowie IV LO w Gdańsku zorganizowali spotkanie pod hasłem "Stop Hejtowi". Ich kolejną inicjatywą był środowy "Marsz ponad podziałami", do którego dołączyli inni trójmiejscy uczniowie. Razem postanowili zaprotestować przeciwno mowie nienawiści, zaapelować do dorosłych o zmiany w życiu społecznym i politycznym.

Zobacz także: Rząd zabierze głos ws. Adamowicza. Nowy punkt w harmonogramie

Uczniowie zebrali się na pod Fontanną Neptuna. Tam odczytali m.in. fragment wiersza Rafała Bryndala "Szacunek": „Nie musimy się kochać, nie musimy się lubić, (...) Nie musimy sobie kartek wysyłać na święta. Nie musimy na fejsie bywać wśród grona znajomych. (...) Lecz ze względu na przyszłość i dla przodków szacunek, wciąż musimy próbować, aby siebie zrozumieć."

    PAP
Źródło: PAP, Fot: Marcin Gadomski

Spod fontanny uczestnicy demonstracji ruszyli przez Podwale Grodzkie na plac Solidarności. Skandowali: „Razem z nami, ponad podziałami", „Hejt nie przejdzie", „Oto nasze jest zadanie, między sobą pojednanie", „Solidarność", „Każdy inny, wszyscy równi".

d4lbuzj

Zobacz także: Największe Serca Świata w hołdzie dla Pawła Adamowicza. Jest pomysł co dalej ze zniczami

Na koniec marszu uczniowie odczytali swoje postulaty, które spisali na kartonowych tablicach. Jest ich 21. Apelowali m.in. o podwyższenie poziomu debaty publicznej, domagali się niezależnych, obiektywnych mediów publicznych, równego traktowania obu płci i wszystkich orientacji seksualnych oraz troski o środowisko.

Źródło: trojmiasto.pl, trojmiasto.wyborcza.pl

d4lbuzj

Podziel się opinią

Share
d4lbuzj
d4lbuzj
Więcej tematów