Trwa ładowanie...

Gdańsk. "Dziewuchy Dziewuchom" odpowiadają na zarzuty

"Happening Królewskiej Waginy z Tęczowymi Madonnami jest naszym autorskim dziełem. Organizatorzy Marszu nie mieli z nim nic wspólnego" - piszą w oświadczeniu trójmiejskie "Dziewuchy Dziewuchom". Podczas Marszu Równości w sobotę niosły transparent waginy imitujący Najświętszy Sakrament.
Share
Marsz Równości w Gdańsku. Grupa kobiet tańczyła wokół rysunku waginy imitującego Najświętszy Sakrament
Marsz Równości w Gdańsku. Grupa kobiet tańczyła wokół rysunku waginy imitującego Najświętszy Sakrament Źródło: East News, Fot: Karol Makurat/REPORTER
djauqgi

"Królewska Wagina niczego nie imituje i nie jest zamiast. Jest tym, czym ma być - symbolem wolnych kobiet, dla których ich kobiecość jest święta" - twierdzą "Dziewuchy Dziewuchom". Według organizatorek happeningu taka forma protestu miała zwrócić uwagę na to, że "liczne religie zbudowane są na kulcie bóstwa, które w wyobrażeniach ikonicznych jest mężczyzną".

Trójmiejskie "Dziewuchy Dziewuchom" zarzucają także krytykom ich akcji fanatyzm religijny. "Katolicy nie mają monopolu na wstążki, serca, waginy, korony, rzeczy na patykach (...) sugerujemy osobom o urażonych uczuciach religijnych wyjęcie belki z własnego oka a nie szukanie źdźbła w naszym" - stwierdzają w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. "Z celebrowania i dumy ze swojej kobiecości nie zrezygnujemy" - kończą swój wpis.

djauqgi

Marsz Równości pod patronatem prezydent Gdańska

W sobotę ulicami Gdańska przeszedł Marsz Równości. Wśród demonstrantów była grupa kobiet ubranych w kolorowe stroje i z tęczowymi aureolami nad głowami. Tańczyły one wokół rysunku waginy imitującego Najświętszy Sakrament - uznawany przez katolików za symbol ciała i krwi Chrystusa. Całość była z kolei trzymana przez osobę przebraną za duchownego.

Zobacz także: Paweł Kowal o wyniku Szydło. „Mówiłem, że zmiecie wszystko”

Paradę wsparła swoim patronatem Aleksandry Dulkiewicz. Prezydent Gdańska stanęła także na czele pochodu trzymając transparent z napisem "Twój Gdańsk, prezydencie". Dopiero po 4 dniach od wydarzenia zabrała głos.

djauqgi

- Incydent, ja zobaczyłam to zdjęcie dopiero w internecie późnym wieczorem, poruszył nas do głębi. Mnie poruszył jako matkę, która była na tym marszu z dzieckiem, ale jestem poruszona też jako osoba wierząca - powiedziała prezydent Gdańska we wtorek podczas konferencji.

Teraz do akcji wkracza prokuratura. Zawiadomienie w związku ze sprawą złożyły już 3 osoby. Postępowanie ma formę dochodzenia i jest prowadzone pod kątem art. 196 Kodeksu karnego dotyczącego obrazy uczuć religijnych. Za takie przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djauqgi

Podziel się opinią

Share
djauqgi
djauqgi
Więcej tematów