Gdańscy chemicy z Uniwersytetu i Politechniki łączą siły
Wydziały chemiczne Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej powołały konsorcjum naukowe o nazwie Gdańska Chemia Akademicka. W ramach konsorcjum chemicy z obu uczelni chcą m.in. wspólnie kształcić doktorantów i pozyskiwać granty na badania.
09.07.2015 13:58
- Jesteśmy przekonani, że zarówno chemia uniwersytecka, jak i politechniczna, działając wspólnie będą mogły osiągnąć więcej niż prowadząc samodzielną działalność - powiedział dziekan Wydziału Chemii UG prof. Piotr Stepnowski.
Naukowiec podkreślił, że jednym z głównych celów utworzenia konsorcjum jest wspólne prowadzenie przez obie uczelnie studiów doktoranckich. - Działając razem możemy nadać tym studiom status studiów międzynarodowych, w tym zachęcić studentów z zagranicy, aby przyjeżdżali i robili doktoraty w Gdańsku - powiedział prof. Stepnowski.
Dodał, że łącząc swoje siły uczelnie stworzą bardzo silną ofertą dla doktorantów, bo Wydział Chemii UG ma uprawnienia do nadawania tytułu doktora w dziedzinie biochemii, ochrony środowiska oraz chemii, z kolei Wydział Chemiczny PG ma takie same uprawnienia w chemii, biotechnologii oraz technologii chemicznej. - W sumie ta oferta uczyni z konsorcjum jednostkę unikatową w skali europejskiej, a może nawet światowej - zauważył prof. Stepnowski.
Podkreślił, że za konsorcjum stać będzie kilkudziesięciu profesorów obu uczelni i kilkanaście dużych, dobrze wyposażonych jednostek naukowych, w których można będzie realizować różnego typu projekty naukowe, także w systemie interdyscyplinarnym. - Na wydziałach chemicznych obu uczelni wykłady prowadzą też zapraszani w tym celu naukowcy z zagranicy, co także podkreśla międzynarodowy wymiar studiów doktoranckich - zaznaczył prof. Stepnowski.
Dziekan podkreślił też, że konsorcjum prowadzić będzie wspólne zabiegi o pozyskiwanie środków na projekty badawcze. Przypomniał, że już dziś wydziały chemiczne PG i UG, współpracują prowadząc wiele wspólnych projektów.
- Wydział chemii UG jest zorientowany głównie na badania w aplikacjach biomedycznych, z kolei Politechnika ma silne tradycje chemii leków, technologiczne czy inżynierii procesowej. To sprawia, że w wielu projektach chemicy z obu uczelni uzupełniają się. W tej chwili np. prowadzimy wspólne projekty dotyczące usuwania zanieczyszczeń ze strumieni wodnych i gazowych, a także poszukiwania nowych materiałów, w tym nanomateriałów oraz nowych leków, w tym środków, które mają służyć regeneracji tkanek - powiedział prof. Stepnowski.
Dziekan Wydziału Chemicznego PG prof. Sławomir Milewski zaznaczył, że dalekosiężnym celem strategicznym konsorcjum będzie pozyskanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).
Status KNOW przyznawany jest flagowym jednostkom polskiej nauki na okres pięciu lat. W tym czasie jednostki te otrzymują dodatkowe finansowanie na m.in. wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych, a także na specjalne stypendia naukowe dla uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich oraz wybitnych studentów.
O status KNOW mogą walczyć jednostki, które prowadzą badania naukowe na najwyższym poziomie, posiadają uprawnienia do nadawania stopni naukowych, prowadzą studia doktoranckie powiązane z prowadzonymi badaniami naukowymi i zapewniają wysoką jakość kształcenia.
Przyznawanie statusu KNOW najlepszym ośrodkom naukowym jest jednym z elementów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku. Pierwszą edycję konkursu rozstrzygnięto w lipcu 2012 r. Wyłoniono wtedy trzy krajowe naukowe ośrodki wiodące specjalizujące się w dziedzinie nauk ścisłych i trzy w zakresie szeroko pojętych nauk medycznych.