Trwa ładowanie...
d4vu9pd
09-09-2005 09:40

"Gazociąg Północny ciosem w ambicje tranzytowe Polski"

Porozumienie Rosji i Niemiec o utworzeniu
nowego korytarza transportu gazu ziemnego boleśnie uderzy w
tranzytowe ambicje Polski - zauważają "Wriemia
Nowostiej", informując o podpisanej poprzedniego dnia w Berlinie
umowie w sprawie budowy Gazociągu Północnego.

d4vu9pd
d4vu9pd

Zdaniem moskiewskiego dziennika, umowa ta "faktycznie kładzie krzyżyk na budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa, który w latach dziewięćdziesiątych uważany był za podstawową trasę dla transportu gazu do Europy z nowych złóż jamalskich".

"Nic dziwnego, że Polska najgłośniej ze wszystkich oponuje przeciwko budowie Gazociągu Północnego" - podkreślają "Wriemia Nowostiej".

Gazeta zwraca uwagę, że "projekt (Gazociągu Północnego) przewiduje możliwość ułożenia drugiej nitki dla pokrycia dodatkowego zapotrzebowania na gaz w Europie lub zmniejszenia eksportu błękitnego paliwa trasami lądowymi - przez Ukrainę albo Białoruś i Polskę".

"Wriemia Nowostiej" przytaczają dalej opinię prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, według którego, "bałtycki gazociąg może stać się miną, podłożoną pod solidarność w Unii Europejskiej".

d4vu9pd

"Natomiast polskie media są przekonane, że Moskwa w ten sposób próbuje mścić się za aktywny udział polskich władz w 'pomarańczowej rewolucji' na Ukrainie. Za co na Polsce mści się Berlin, komentatorzy zwykle nie wyjaśniają" - pisze dziennik.

"Zapominają również o tym, że rosyjsko-polskie stosunki w sferze gazowej rozwijały się pod akompaniament politycznych apeli o zapewnienie dywersyfikacji importu gazu i zmniejszenie zależności energetycznej od Moskwy. W ramach tej kampanii Polska zdołała uzyskać od Gazpromu bezprecedensowe ustępstwa, zmniejszające o jedną trzecią zakupy rosyjskiego gazu w ramach wieloletnich kontraktów" - konstatują "Wriemia Nowostiej".

Gazeta zauważa, że "ekonomiczny efekt tych decyzji polscy konsumenci odczuwają już na własnej skórze: aby zapewnić krajowi gaz PGNiG zmuszone jest kupować go w ramach krótkoterminowych kontraktów od pośredników po wyższych cenach".

"Wriemia Nowostiej" publikują także wypowiedź b. wicepremiera Janusza Steinhoffa, który oświadczył, że "rosyjsko-niemieckie porozumienie o budowie bałtyckiego gazociągu jest porażką polskiego rządu, który nie zdołał przekonać Rosji do ułożenia drugiej nitki gazociągu jamalskiego na terytorium Polski".

Jerzy Malczyk

d4vu9pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4vu9pd
Więcej tematów