Trwa ładowanie...
de4n2xn
30-10-2002 11:31

Gaz usypiający czy dwutlenek węgla?

Jak poinformowali w środę niemieccy eksperci, podczas akcji antyterrorystycznej w
moskiewskim teatrze siły specjalne użyły prawdopodobnie usypiającego gazu halotanu (nazwa handlowa Fluothane). Tymczasem zdaniem naukowca z uniwersytetu w Lubece, Rosjanie mogli użyć po prostu dwutlenku węgla.

de4n2xn
de4n2xn

Rezultat taki uzyskano po dokładnym zbadaniu dwóch niemieckich byłych zakładników, leczonych w klinice uniwersyteckiej w Monachium. Obaj opuścili już szpital.

Halotan, należący do grupy freonów (chlorowcowych pochodnych węglowodorów nienasyconych), jest środkiem o bardzo silnym działaniu. Do znieczulenia ogólnego wystarcza jego stężenie poniżej 1%.

Tymczasem zdaniem innego niemieckiego specjalisty - Ulricha Goscha z kliniki uniwersyteckiej w Lubece - gazem użytym przez Rosjan był to po prostu dwutlenek węgla. Naukowiec przeanalizował sytuację w teatrze na Dubrowce i doszedł do wniosku, że gaz musiał być cięższy od powietrza, by opadł do najniższego punktu sali, gdzie Czeczeni umieścili bombę. W przeciwnym razie, z tak dużego pomieszczenia szybko by się ulotnił. Musiał być bezzapachowy i działać szybko. Nie mógł zagrażać członkom brygady specjalnej i nie mógł być zapalny, co miało istotne znaczenie przy dużej ilości ładunków wybuchowych, zgromadzonych w budynku.

Niemiecki ekspert zwrócił uwagę, że człowiek i tak wdycha dwutlenek węgla, a zatem nie da się dowieść jego zwiększonej na krótko obecności w płucach zakładników. Zdaniem Ulricha Goscha, właśnie duże stężenie tego gazu -od 10% wzwyż - spowodowało śmierć tak wielu ludzi. Według niego, gdyby udało się szybciej unieszkodliwić terrorystów w korytarzach, można by było wcześniej włączyć klimatyzację i oczyścić powietrze. Wtedy nie byłoby tylu ofiar - uważa lekarz z Lubeki.

Rosjanie odmawiają jak dotąd poinformowania o składzie gazu, który w trakcie odbijania teatru z rąk czeczeńskich terrorystów uśmiercił ponad 115 zakładników.(ck)

de4n2xn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de4n2xn
Więcej tematów