Gawron nie gapa, kombinuje jak szympans
Pary gawronów potrafią wspólnie rozwiązywać
problemy - niemal tak sprawnie, jak szympansy - informuje pismo
"Proceedings of the Royal Society".
Gawron, zwany też gapą (Corvus frugilegus) to pospolity czarny ptak spokrewniony z wronami i krukami. Gawrony żyją w koloniach, tworzą monogamiczne pary. Żywią się głównie larwami owadów, zwłaszcza szkodników.
Zespół dr Amandy Seed z University of Cambridge umieścił przed klatką trzymanych w niewoli gawronów tacę pełną kawałków żółtka jaja oraz larw mącznika. Pokarm był poza zasięgiem ptaków, jednak przez uchwyty tacy przewleczono sznurek, którego końce były w zasięgu ich dziobów. Pociągnięcie za jeden koniec doprowadziłoby do wywleczenia sznurka z uchwytów; aby przesunąć tacę, trzeba było ciągnąć za oba końce jednocześnie.
Ośmiu parom gawronów udało się wspólnie przyciągnąć tacę - niektóre wpadły na rozwiązanie od razu, innym zajęło to dzień lub dwa.
Podobne wyniki przyniosły doświadczenia z udziałem szympansów. Jednak w odróżnieniu od ptaków, małpy potrafiły powstrzymać się przed ciągnięciem za sznurek, gdy były same, a na siedzącego w klatce obok pomocnika trzeba było nieco poczekać.
Najwyraźniej ptaki umieją współpracować, ale nie zdają sobie sprawy z ważności współdziałania. Być może ma to związek z odmienną strukturą stad gawronów i szympansów - szympansy dynamicznie przechodzą od współpracy do rywalizacji, podczas gdy zachowanie gawronów jest bardziej stabilne.