Trwa ładowanie...

Gang oszustów śmiał się Brytyjczykom w twarz. Wielki przekręt ukarany

Oszuści wyciągnęli ręce po datki na brytyjską organizację charytatywną. Podczas zbiórki, prowadzonej w supermarketach w całej Wielkiej Brytanii zebrali ponad 500 tysięcy funtów. Potrzebujące dzieci nie zobaczyły tych pieniędzy. Złodziei dopadła sprawiedliwość.

David Levy, przywódca gangu, który zbierał datki na chore dzieci, by potem zagarnąć środki ze zbiórkiDavid Levy, przywódca gangu, który zbierał datki na chore dzieci, by potem zagarnąć środki ze zbiórkiŹródło: Policja w Lancaster
d44hwb6
d44hwb6

Sąd w Preston wydał w czwartek wyrok w rozprawie dotyczącej spektakularnego przekrętu, w jakim nadużyte zostało zaufanie tysięcy Brytyjczyków do charytatywnych zbiórek pieniędzy. Fałszywi wolontariusze wykorzystali organizację Children In Need, finansującą angielskie szpitale dziecięce, by wyłudzić od ludzi środki, które nie zostały przekazane na szczytne cele.

Wszystko zaczęło się od tego, że główny pomysłodawca przedsięwzięcia, 47-letni David Levi skontaktował się z organizacjami charytatywnymi, prosząc o pozwolenie na zbiórkę dla nich i wykorzystanie materiałów z ich logo. W supermarketach ustawiane byłyby stragany i stoły, a pieniądze trafiały do używanych jako skarbonek plastikowych wiader.

Oszuści mieli prawdziwe banery, potykacze, identyfikatory, a nawet kostiumy maskotki organizacji charytatywnej. Tyle tylko, że nie zamierzali dzielić się zdobytymi w ten sposób pieniędzmi z dziećmi.

d44hwb6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rewolucja w TVP, część Polaków oburzona. "Coś strasznego"

Jak ustalił sąd, tylko 10 procent ofiarowanych przez hojnych Brytyjczyków datków przekazanych zostało organizacji Children In Need. Reszta z pół miliona funtów, bo tyle prawdopodobnie udało się wyłudzić od ludzi czterem mężczyznom, trafiła do prywatnych kieszeni.

Ale sprawców tego przewału dopadła w końcu sprawiedliwość. David Levi, mieszkaniec Fairhaven Road, został skazany na pięć lat więzienia. Przyznał się do oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Po wyjściu na wolność przez kolejne lata wymiar sprawiedliwości będzie mu patrzył na ręce.

d44hwb6

Zbierali na chore dzieci i śmiali się Brytyjczykom w twarz

Jego wspólnicy - 64-letni William Ormand, 73-letni Howard Collins i Roy Ferguson, lat 63, mieszkańcy Blackpool, dostali nieco mniejsze wyroki. Sąd ukarał też Martina Ebanksa (60 lat) z Oldham i Stephena Chestermana (63 lata) z Benfleet oraz Kayshę Beck, lat 31, mieszkankę Lytham, która zapewniała złodziejom pomoc biurową. Wszyscy oskarżeni przyznali się do oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Dostali od 36 do 18 miesięcy więzienia.

Jak podaje Independent, sędzia Andrew Jefferies powiedział, że może się jedynie domyślać, ile pieniędzy zgromadził gang faktycznie. To tylko szacunkowe kwoty wskazane przy założeniu, że do wiaderek lądowały tylko standardowe datki, a przestępcom nie trafił się żaden wyjątkowo szczodry ofiarodawca.

Skazując Leviego i jego wspólników sędzia powiedział: "To było ogromne naruszenie zaufania. Wykorzystaliście dobrą wolę ludzi. Takie oszustwo podważa zaufanie społeczne, bo ludzie przekazują pieniądze na cele charytatywne nawet wtedy, gdy sami nie mają zbyt wiele" - powiedział sędzia.

d44hwb6

Hayley Cooper, prokurator specjalistyczna z Prokuratury Koronnej (CPS), powiedziała: "Działania Davida Leviego i jego grupy przestępczej pozbawiły organizacje charytatywne ratujące życie znacznych kwot pieniędzy. Obywatele reagowali hojnie, widząc logo krajowych organizacji charytatywnych. Niestety, większość datków trafiła do kieszeni oskarżonych".

Przedstawiciele Komisji Charytatywnej dla Anglii i Walii skomentowali, że większość zbiórek na cele charytatywne jest legalna, a oszustwa na taką skalę są rzadkie. Poprosili jednak, by każdy, kto ma wątpliwości co do legalności działania wolontariuszy, zgłaszał to do instytucji nadzorujących.

"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44hwb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44hwb6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj