PolskaGaleria sztuki powstanie w KL Auschwitz

Galeria sztuki powstanie w KL Auschwitz

Rozpoczął się remont konserwatorski kuchni w byłym KL Auschwitz. W budynku powstanie galeria sztuki obozowej - poinformował rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jarosław Mensfelt. Prace finansowane są z funduszy niemieckich krajów związkowych.

22.03.2005 | aktual.: 22.03.2005 13:31

Termin otwarcia galerii nie jest jeszcze znany. Wszystko będzie zależało od przebiegu prac konserwatorskich i remontowych, a także funduszy, z których remont i urządzanie galerii będzie finansowane. Część pieniędzy pochodzi z Niemiec.

W galerii eksponowane będą prace wykonane przez więźniów Auschwitz zarówno w czasie funkcjonowania obozu, jak i po wojnie.

Prace, które powstały w obozie Auschwitz, dzieli się na dwie zasadnicze grupy: wykonane na zlecenie SS oraz wykonane nielegalnie. Na zlecenie Niemców więźniowie robili m.in. plakaty instruktażowe, makiety i obrazy przedstawiające plany rozbudowy obozu, zajmowali się rzemiosłem. Prace nielegalne to przede wszystkim dzieła przedstawiające sceny z życia obozu, mające charakter relacji i oskarżającego dokumentu. Za tego typu działalność twórczą więźniom groziły surowe represje.

W zbiorach muzeum znajduje się także duża kolekcja prac wykonanych przez byłych więźniów po wyzwoleniu. Część z nich jest unikatową plastyczną relacją więźniów-artystów o KL Auschwitz i znajdzie się w nowej galerii.

Budynek obozowej kuchni po wojnie nie był odremontowany i popadł w ruinę. Kapitalny remont przeprowadzono dopiero w latach 1961- 1963. Po nim zlokalizowano tam warsztaty i pomieszczenia socjalne dla pracowników działu konserwatorskiego muzeum. Od roku 2002, po otwarciu nowoczesnych warsztatów, budynek stał pusty.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów.

Do byłego obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)