ŚwiatGabrielle Pauli chce być pierwszą kobietą na czele CSU

Gabrielle Pauli chce być pierwszą kobietą na czele CSU

Kontrowersyjna starościna powiatu Fuehrt,
Gabrielle Pauli, chce zostać pierwszą kobietą na stanowisku szefa
Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), rządzącej od zakończenia II
wojny światowej w Bawarii.

Tak, będę kandydowała - powiedziała Pauli w Zirndorfie, potwierdzając doniesienia niemieckich mediów. Wyjaśniła, że CSU wymaga "modernizacji i odnowy", dodając, że będzie się starała zmobilizować siły proreformatorskie w Bawarii.

Decyzję o następcy obecnego szefa CSU Edmunda Stoibera, który w styczniu zapowiedział swoją dymisję, podejmie w końcu września zjazd partii. Jedynymi kandydatami byli dotychczas niemiecki minister rolnictwa Horst Seehofer i bawarski minister gospodarki Erwin Huber. Obaj zareagowali ze spokojem na nieoczekiwaną zapowiedź konkurentki. "Każdy może kandydować" - powiedział Huber.

To właśnie Pauli doprowadziła do rezygnacji Stoibera z kierownictwa partii oraz stanowiska premiera Bawarii. Jesienią 2006 roku krytykowała go publicznie za autokratyczny styl kierowania partią, wzywając go do rezygnacji z ponownego kandydowania na stanowisko premiera w wyborach do lokalnego parlamentu w 2008 roku. W grudniu zarzuciła Stoiberowi wydanie jednemu ze współpracowników polecenia szpiegowania jej życia prywatnego. Wysunięte publicznie oskarżenie wywołało głęboki kryzys w partii.

50-letnia działaczka CSU, matka 19-letniej córki, wywołała wiosną skandal, pozując w rudej peruce, czarnej minispódniczce i długich rękawiczkach-kabaretkach do zdjęć, które opublikowało pismo "Park Avenue". Jak twierdzi "Focus", Pauli lubi nie tylko minispódniczki, lecz także szybkie motocykle.

Stoiber kieruje od 14 lat rządem Bawarii, a od 1999 roku dodatkowo CSU. Utrzymuje bliskie stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W miniony weekend złożył wizytę pożegnalną na Kremlu, gdzie przyjmowany był z honorami przysługującymi szefom rządów. Putin poświęcił mu cztery godziny.

CSU rządzi Bawarią niemal nieprzerwanie od 1946 roku, z przerwą w latach 1955-57. Od 1962 roku sprawuje władzę samodzielnie, osiągając w wyborach poparcie przekraczające 50 procent.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)