Gabinet premiera Putina
Premier Władimir Putin ogłosił strukturę i skład swojego rządu. Większość członków poprzedniego gabinetu, w tym szefowie resortów spraw zagranicznych i obrony, Siergiej Ławrow i Anatolij Sierdiukow, zachowała teki.
12.05.2008 | aktual.: 12.05.2008 15:46
Wśród nowych wicepremierów i ministrów są najbliżsi współpracownicy byłego prezydenta z kremlowskiej administracji (kancelarii). Do rządu Putina weszło również kilku bliskich współpracowników prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.
Sam Miedwiediew powołał dotychczasowego wicepremiera i szefa kancelarii rządu Siergieja Naryszkina na szefa swej administracji. Z kolei na sekretarza wpływowej Rady Bezpieczeństwa (Narodowego) wyznaczył dotychczasowego dyrektora Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
Nikołaja Patruszewa.
Natomiast nowym szefem FSB został generał armii Aleksandr Bortnikow, który dotychczas był w resorcie na Łubiance wicedyrektorem i szefem departamentu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo ekonomiczne. Wcześniej kierował delegaturą FSB w Petersburgu.
Bortnikow był w 2007 roku jednym z głównych negatywnych bohaterów serii artykułów w opozycyjnym tygodniku "New Times" ("Nowoje Wriemia"), poświęconych praniu brudnych pieniędzy przez wysokich urzędników państwowych. Ich autorkę, młodą dziennikarkę pochodzącą z Mołdawii Natalię Morar, uznano później za osobę niepożądaną w Rosji.
Pierwszym zastępcą Putina został dotychczasowy premier Wiktor Zubkow. Taką samą rangę w nowym gabinecie otrzymał także Igor Szuwałow, dotychczasowy doradca prezydenta ds. polityki gospodarczej i kontaktów z krajami G-8. Uchodzi on za jednego z najbliższych sojuszników Miedwiediewa.
Dotychczasowy pierwszy wicepremier Siergiej Iwanow, który był głównym rywalem Miedwiediewa w walce o kremlowski tron, w rządzie Putina będzie tylko szeregowym wicepremierem nadzorującym przemysł zbrojeniowy.
Stanowiska wicepremierów utrzymali także Aleksandr Żukow i Aleksiej Kudrin. Ten drugi będzie również nadal kierował resortem finansów. Z kolei Żukow ma odpowiadać za politykę społeczną i nadzorować przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku.
Nowymi wicepremierami zostali dotychczasowi szefowie kancelarii i sekretariatu prezydenta - Siergiej Sobianin oraz Igor Sieczin. Ten pierwszy będzie też kierował kancelarią rządu. Z kolei Sieczin, uważany za przywódcę kremlowskich "jastrzębi", ma odpowiadać za politykę przemysłową i ochronę środowiska.
Wśród dotychczasowych ministrów posady stracili jedynie szefowie resortów sprawiedliwości (Władimir Ustinow), łączności (Leonid Rejman) i kultury (Aleksandr Sokołow).
Nowym ministrem sprawiedliwości został protegowany Miedwiediewa - Aleksandr Konowałow, dotychczasowy pełnomocny przedstawiciel prezydenta w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym, a wcześniej prokurator Baszkirii. W przeszłości był on studentem Miedwiediewa, gdy ten wykładał prawo na Uniwersytecie w Petersburgu.
Natomiast na czele resortu kultury stanął zawodowy dyplomata, dotychczasowy rosyjski ambasador w Paryżu Aleksandr Awdiejew, były wiceminister spraw zagranicznych Rosji, a wcześniej - ZSRR.
Putin dokonał też zmian w strukturze rządu, m.in. podzielił na dwa resorty Ministerstwo Przemysłu i Energetyki. Dotychczasowy szef tego resortu Wiktor Christienko został ministrem przemysłu i handlu. Na ministra energetyki powołano Siergieja Szmatko, dotychczasowego dyrektora Atomstrojeksportu, agencji zajmującej się budową elektrowni atomowych za granicą.
Premier utworzył także ministerstwo sportu, turystyki i polityki młodzieżowej, które powierzył Witalijowi Mutce, dotychczasowemu prezesowi Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej.
Nową postacią w rządzie jest też Iwan Szczegoliew, były doradca prezydenta ds. protokołu, któremu Putin powierzył nowo utworzony resort łączności i środków masowego przekazu.
Zdaniem rosyjskich ekspertów w wyniku tych roszad mogą się zmniejszyć wpływy ludzi, którzy sprzeciwiali się reformom, a którzy skupili się wokół Sieczina. Może natomiast wzrosnąć rola postaci o liberalnych poglądach utożsamianych z Miedwiediewem.
Oprócz Szuwałowa i Konowałowa za bliskich współpracowników nowego prezydenta uchodzą też ministrowie finansów (Aleksiej Kudrin), rozwoju regionalnego (Dmitrij Kozak), rozwoju gospodarczego (Elwira Nabiullina), zdrowia i rozwoju społecznego (Tatiana Golik) oraz oświaty i nauki (Andriej Fursenko).