G7 poprze moratorium na spłatę długów krajów dotkniętych kataklizmem
Brytyjskie ministerstwo skarbu (finansów) wyda w imieniu grupy G7 (siedmiu największych potęg przemysłowych świata) oświadczenie popierające moratorium na spłatę zadłużenia przez kraje dotknięte trzęsieniem ziemi i falą tsunami - podał Reuter, powołując się na źródła w ministerstwie.
Oświadczenie będzie też zawierać wezwanie do Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) o pomoc w działaniach na obszarze spustoszonym przez kataklizm, a także apel do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego o zakończenie jeszcze w styczniu planu długofalowego finansowania dla regionu.
Wielka Brytania przewodniczy obecnie grupie G7, w której skład wchodzą: USA, Japonia, W. Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Kanada.
Oświadczenie brytyjskiego ministerstwa skarbu poprze też utworzenie w Azji Południowo-Wschodniej systemu wczesnego ostrzegania przed tsunami.
Mający siedzibę w Manili ADB wkrótce po katastrofie w Azji ogłosił, że udostępnia do 325 mln dolarów pilnych pożyczek na potrzeby akcji pomocowej w Indonezji, Sri Lance i na Malediwach, czyli w krajach, które najbardziej ucierpiały. Zastrzegł przy tym, że jest to dopiero początek. Zapowiedział, że udostępnione sumy "znacznie wzrosną", gdy tylko ustalone zostaną priorytety i opracowane projekty odbudowy.
Państwa azjatyckie, dotknięte kataklizmem, są łącznie zadłużone na 272 mld dolarów. Sama Indonezja jest winna Klubowi Paryskiemu 48 mld dolarów.
Rządy różnych państw świata obiecały dotychczas 3,7 mld dolarów pomocy dla ofiar tsunami. Pomoc organizacji, firm i osób prywatnych ma sięgnąć 630 mln dolarów.